17 C
Скопје
понеделник, јуни 25, 2018
Tags Рецепт

Ознака: Рецепт

РЕЦЕПТ: Домашен сок од вишни

Состојки: 3кг. вишни марелици 3кг. шеќер 1,5 литар вода 2-3 пакетчиња лимонтус Подготовка: Измиените и исчистени вишни се редат во шерпа и се посипуваат со шеќерот и лимонтусот. Се оставаат...

ОДЛИЧНО ЛЕТНО УЖИВАЊЕ: Ви нудиме рецепт – салата со леблебија!

Освежителна, летна и едноставна за подготовка… Состојки за 6 лица: 1 конзерва со зготвена леблебија 1 поголема краставица 2 домати со средна големина 1 помала главица црвен лук 1/2 китки...

Со вкусно какао против анемија

Рецептот кој го предлагаме денес е доказ дека лековите може да бидат и вкусни. Овојпат, ќе се посветиме на анемијата. Во светот, околу две милијарди...

Кажете им збогум на седите влакна – лекот е во кокосовото...

Седата коса е првата асоцијација за старост, но таа всушност и нема толку голема поврзаност со годините. Сведоци сме за тоа дека и многу...

Домашни рецепти за здрави нокти

Жените секогаш се стремат ноктите да им изгледаат совршено и во чекор со последните модни трендови. Меѓутоа за ноктите да бидат здрави секогаш ни...

РЕЦЕПТ: ПЕЧЕН ЦРН ДРОБ СО КРОМИД

Состојки: ½ кг свеж црн дроб 1 кромид црн пипер сол 50 мл масло Подготовка: Исечете го црниот дроб на крупни парчиња. Извалкајте ги во зачините. Наредете во намачкана со масло тава....

ВИДЕО: Есенска кралица на храната – Рецепт за највкусната печена тиква

Кралицата на есента меѓу зеленчукот дефинитивно е тиквата. Еден од највкусните начини како да ја подготвите е да ја испечете со различни зачини. Се работи...

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од...

Предупредување: не го пробувајте овој рецепт со прскани мандарини, користете органски. Мандарините се вкусно овошје кое го обожуваат многумина. Се јадат речиси секаде, па дури...

РЕЦЕПТ: Печено тавче со компири, сланина и кашкавал

Одлична идеја за ручек се компири со сочен кашкавал во тавче, рецепт што може да го направите едноставно и со неколку намирници. Потребни состојки:...

ПРЕДЛОГ ДОРУЧЕК: Рецепт за појадок кој развесели 50 милиони луѓе

Можеби некој веќе доручкувале, но за оние што сеуште го немаат направено тоа, еве еден инзвонреден предлог за појадок кој веруваме дека ќе ви...

Популарно