31 C
Скопје
понеделник, јули 6, 2020
Tags Претседателски избори 2019

Ознака: Претседателски избори 2019

Интраетничката поделеност серизно тропа на врата

Од поделено општество, Македонија сериозно чекори кон длабока интраетничка поделеност, што е чиста спротивност од синтагмата за едно општество за сите. За ваков заклучок...

ДИК прифати 4 од 12-те приговори на ВМРО ДПМНЕ, но нема...

Државната изборна комисија на денешната отворена седница прифати 4 од 12 поднесени приговори за гласањето на вториот круг од претседателските избори и избори за...

Зеќири: ДУИ го молеше СДСМ да одиме заедно на избори за...

ДУИ не молеше да одиме заедно на избори тврди потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири за Телма. Тој во емисијата Топ Тема откри дека „интегративците” биле...

Бојкотирам #Апсаана објави кратко резиме на изборите

Кратко резиме на изборите: Вмро можеше од старт да каже ние на овие не учествуваме ама тоа ќе беше далеку поштетно за нив отколку што...

Катимерини: Заев ќе се соочи со суровата реалност

Зоран Заев слави – доби свој претседател на државата. Слави со право, бидејќи веќе нема да има гpижи околу претседател што ќе му се...

Меѓународни набљудувачи: Нашата мисија регистрираше семејно гласање и поткуп на гласачи

Македонија доби позитивна оценка за организирање и спорведување на вториот круг од изборите, но меѓународните набљудувачи на терен вчера забележале семејно гласање и поткуп...

Професор од Оксфорд: Победи трибализмот, на агендата е кантонизација на Македонија

Професорот по балканска историја на колеџот Сент Крос на универзитетот Оксфорд Џејмс Петифер вели дека по вчерашниот резултат на изборите кој е тажен, Македонија...

Михајловски: Еден, од 375 илјади, ама Македонци

Еден, од 375 илјади, ама Македонци, е кусиот коментар на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски по синоќешната победа на Стево пендаровски, која...

Албанците пресудија – Пендаровски нов претседател на Македонија

Победа на Стево Пендаровски со 58.499 гласа разлика – ова е крајниот резултат од Државната изборна комисија по денешното гласање на претседателските избори. Пендаровски...

Мицкоски: Картата е црвена – од денеска почнува вистински политички пекол...

Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што ги чека и што ќе им тежи од денеска па натаму. Тие денеска немаше да ги имаат...

Популарно