27 C
Скопје
недела, јули 5, 2020
Tags Пресвета Богородица

Ознака: Пресвета Богородица

Утрешниот празник ќе ни открие каква ќе биде 2020 година

Православните верници утре го чествуваат Воведението на Пресвета Богородица како тригодишно девојче во храмот. Според народните верувања, каков е биде денот на овој празник, таква...

Мицкоски со честитка по повод денесшниот празник

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од христијанска вероисповед да им го честитам денешниот празник Успение...

Успение на Пресвета Богородица

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе...

ФОТО: Потекоа солзи од иконата на Пресвета Богородица – Мироточење во...

Иконата на Пресвета Богородица во Трубарево мироточеше околу два месеци, по што процесот прекинал. Сега тој чудтворен процес се повтори. Иконата на Пресвета Богородица која...

Денеска се слави Пресвета Богородица – Пречиста

Празникот кој се слави денеска во народот е познат како Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата...

Се празнува Богородица како заштитничка на целиот православен народ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 октомври. Денеска е Покров на Пресвета Богородица. Настанот што го слави Црквата денес се случил на...

Александар Кирацовски: Да се сплотиме околу заедничките вредности што носат меѓусебна...

Соопштение за јавност По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски упати честитка до сите верници кои го...

Никола Груевски: Честитка по повод празникот Успение на Пресвета Богородица

(До: Поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан) Ваше Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, Дозволете ми Вам...

Посебно значаен Велигден: Украдената икона на Пресвета Богородица по 40 години...

Чудотворна икона на Пресвета Богородица е изложена во храмот на пресветата во Битола, а владиката Петар потврди дека станува збор за чудотворна икона бидејќи...

Денес се слави Пресвета Богородица – Пречиста

Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата девојка Марија во Ерусалимскиот храм. Првосвештеникот...

Популарно