19 C
Скопје
сабота, јуни 6, 2020
Tags Празник

Ознака: Празник

ЧЕСТИТ БАДНИК: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божик, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се изведуваат на овој празник се остатоци од минатото, но поголемиот...

Тоа што ќе го правите денеска ќе го правите цела година,...

Кога свети Игнатиј бил дете Исус го зел во прегратка и на учениците им рекол: „Ако не бидете како деца нема да влезете во...

Денес се слави Зачнувањето на Света Ана: Вечно име и празник...

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9-ти декември. Денеска е Зачнување на Света Ана. Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите...

Се празнува Свети Никола – Чудотворец: Среќна слава и вечно име

Денес на 19 декември, сите православни христијани го слават Свети Никола – Чудотворец, кој во народот е познат како, све­те­цот, кој е заш­тит­ник на...

Се ближи празникот Света Варвара, заштитничка на жените и децата

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ...

Денес е Св. пророк Наум, за здравје направете го ова

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денес е 1 декември, ден на Св. пророк Наум и св. Филарет Милостивиот. Свети пророк Наум е еден од...

Утре е Свети Андреј, жените никако да не земаат облека во...

Православните верници утре го одбележуваат празникот на првиот Господов апостол Свети апостол Андреј Првоповикан Во народниот говор името Андреј асоцира на нешто јадро (крупно), па...

Се ближи празникот Света Варвара, заштитничка на жените и децата

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ...

Пред Свети Никола доаѓа голем празник: Сварете пченица на овој ден-...

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ...

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – цели села и градови...

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и...

Популарно