19 C
Скопје
сабота, јуни 6, 2020
Tags Празник

Ознака: Празник

Тодорова сабота – Тодорица: Празник на приврзаноста (Ова се обичаите ширум...

Тодорова сабота или Тодорица се смета за празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар… Јавувањето на Св. Теодор Тирон и укажувањето...

Голем празник за македонскиот народ: Прочка е ден за проштавање и...

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштавањето е обичај востановен...

Денеска е Задушница: Еве што според народните верувања треба и не...

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починaтите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за...

Денеска се празнува Свети Трифун: Заштитник на градинарите и лозарите

Светиот маченик Трифун спаѓа меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи, но главно е познат по обредното закројување на лозјата....

Се празнува Преподобен Антониј Велики – Ова се обичаите и записите...

Подвизувањето е старо колку и христијанството. Но во почетокот личностите што се подвизувале не ги напуштале населените места и не оделе во пустини, пештери...

Започнуваат 12-те некрстени денови: Од Божиќ па се до Водици овие...

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума...

Божиќна ѕвезда – најубав декоративен украс за празниците

Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници, освен со китење на елката, домот го украсуваат и со цвеќето божиќна ѕвезда, кое цвета во...

Христос се роди! Вистина се роди! За многу години Божиќ!

Денеска, 7 јануари, е големиот христијански празник Божик, Рождество Христово, односно денот на раѓањето на Исус Христос, а го слават православните христијани кои се...

Како се празнуваше Бадник и Коледе по скопските маала во минатото

Останати ни се сеќавања од детството кога за Бадник се палеа огнови по скопските маала, се разбира, не толку масовно и во толкав обем...

Доаѓа Божиќ: Честитајте го празникот со овие убави божикни пораки

Денес и утре православните христијани ги слават големите празници Бадник и Божиќ. Освен традиционалната бадникова вечер во пресрет на Божиќ, многумина си разменуваат и...

Популарно