19 C
Скопје
недела, јуни 7, 2020
Tags Празник

Ознака: Празник

Голем празник Сретение Господово- денеска запалете свеќа да ве штити од...

Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како и тие, има длабока спасителна смисла. Реалниот настан...

Македонија го празнува Св. Трифун – заштитникот на лозарите

Во Македонија денеска се празнува православниот празник Свети Трифун - заштитникот на лозарите и градинарите во чија чест традиционално се закројуваат лозовите насади. Во винарските...

Денеска е Свети Јован Крстител – именден прославуваат Јовановци

Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление. Тоа е затоа што неговата главна служба,...

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК: Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во...

За светата богојавленска вода

Денеска, во навечерието на крштението Господово се подготвуваме за големиот празник на кој го споменуваме крштението на Господ Исус Христос од Јован Претеча и...

Моштите на Св.Василиј ќе бидат изложени во црквата „Св. Кирил и...

Во 16:00 часот во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица ќе започне вечерната богослужба по која во оваа струмичка црква ќе бидат изложени...

Денеска се празнува Свети Никола – вечен заштитник на сиромашните и...

Православните верници денеска го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да...

Денес се слави Пресвета Богородица – Пречиста

Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата девојка Марија во Ерусалимскиот храм. Првосвештеникот...

На Архангел Михаил погледнете во небото: Еве што никако не смее...

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и...

Популарно