22 C
Скопје
понеделник, јули 13, 2020
Tags Празник

Ознака: Празник

Денеска е Св. Наум Охридски Чудотворец: Исцелител и просветител на македонскиот...

Денеска се слави празникот посветен на Свети Наум Охридски Чудотворец, исцелител и просветител на македонскиот народ. Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Ако свети Климент...

ЧЕСТИТ СПАСОВДЕН: Ова се обичаите и верувањата за големиот празник посветен...

Македонската православна црква и нејзините верници, денеска (четврток) го одбележуваат Христовото вознесение - Спасовден. Спасовден е еден од десетте празници посветени на Господ Исус...

Празник на големите македонски и сесловенски просветители, Светите браќа Кирил и...

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво?...

Денеска е Св. пророк Еремиј (Еремиовден) – никако не ги правете...

Денеска е празник посветен на Свети пророк Еремиј, познат во народот како Еремиовден или Ирминден и е еден од поголемите христијански празници од пролетниот...

Владика Агатангел: Велигден да го дочекаме со запалени свеќи и црвени...

Митрополитот повардарски г. Агатангел од Македонската православна црква (МПЦ-ОА) преку Фејсбук ги повика верниците Христовото воскреснување во сабота на полноќ да го одбележат со...

Ни доаѓа Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој...

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на...

Денес е Благовец, голем и тежок празник – ден на мајките,...

Празникот Свето Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и слично, се вбројува во постојаните празници кој секогаш е на 7 април според...

Ни доаѓа голем празник на една недела пред Велигден – еве...

Следната седмица во недела на 12 април е голем празник - Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, наречен и Цветници или Врбици - празникот е...

Денеска е празник на Св. маченици Хрисант и Дарија – За...

Според календарот на МПЦ-ОА (Јулијанскиот календар), денеска се празнува денот посветен Св. маченици Хрисант и Дарија. Хрисант потекнуваше од угледен род. Татко му беше римски...

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ДАМИ: Како 8 Март стана меѓународен ден на жените?!

Иако главно се одбележува со подарување на цвеќе и бонбониери, овој празник треба да нè потсети на често загрозените права на вработените жени. Меѓународниот ден...

Популарно