31 C
Скопје
четврток, јули 16, 2020
Tags Постење

Ознака: Постење

5 одлични рецепти без масло за оние кои постат

Во оваа објава ќе се потрудиме да им дадеме рецепти како идеи за оние кои веќе не знаат што да зготват во текот на...

Почнува големиот Велигденски пост – Овие правила мора да ги следите...

Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски...

Големи грешки на верниците кои постат: Намирници кои не се посни,...

Познато е дека постот не е само строго воздржување од храна, туку и од лоши мисли и дела, но многу верници не сакат да...

Сè за Божиќниот пост: Постењето во христијанството е многу повеќе од...

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар, пред 5 дена, односно на 28 ноември почна шестнеделниот божиќен пост. Постот ќе трае 40...

Почнуваат Божиќните пости: Ова се правилата за постење, еве што треба...

На 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се...

Не е постот доволен за да се приближиме до Бога

Викај со сиот глас, вели Господ преку светиот пророк Илија, не се воздржувај; укажи му на народот Мој на беззаконието негово. А што направил...

Популарно