9.3 C
Скопје
сабота, март 23, 2019
Tags пица

Ознака: пица

Што му прави пицата на вашиот мозок?

Ново истражување покажа дека јадењето на вкусна пица лачи опиоиди во вашиот мозок, но тие не се исти како при користењето хероин или останати...

ВИДЕО: Уникатни рецепти за пица

Пицата не мора да биде традиционално тркалезна, може да заземе разни форми и облици и пак да биде една, прекрасна, незаменлива – пица. Тимот на...

Ова е рецептот за најубавата здрава и посна пица

Ако сте од оние личности кои се грижат за тоа што го јадат, ќе ја обожавате оваа пица. Ова  е здрав рецепт за пица...

Градот во кој се прави најубавата пица на светот не е...

Некогаш јадењето за сиромашни, превкусната пица, е едно од омилените јадења во светот. Иако Италија е домот на пицата, интересно е дека денес само...

Италијански шеф откри: Вака правилно се јаде пица

Постои начин на јадење пица за кој италијанскиот шеф Стефано Цирен вели дека единствен вистински начин на консумирање. Вели дека се ретки тие кој...

Нутриционистите откриваат: Еве зошто е добро да се јаде пица

Се покажало дека пицата е корисен оброк за појадок. Обично за појадок се препорачуваат житарки или јајца, а многумина грешат и јадат сендвичи. Но,...

Посна пица со туна и печурки

Состојки: - 400 гр брашно - ¼ коцка пивски квасец - ½ лажичка сол - 4 лажици маслиново масло - 200-220 мл топла вода - 6 лажици доматна салца - 320...

Пица бурек со готови кори

Состојки: 500гр. готови кори За филот 200мл. доматно пире 150гр. рендана шунка 100гр. сецкани марнирани печурки 150гр. кашкавал сол црн бибер За премачкуване  80мл. вода 80мл. масло за јадење 1 кесичка прашок за печиво 1 жолчка од...

Макарони „Пица“

Состојки: 400 мл. супа пилешка 500 мл. кравјо млеко 1/2 лажичка оригано 1/2 лажичка лук во прав 1.5 лажичка сол 400 гр.макарони 300 гр.кашкавал ...

Пица со туна и маслинки

Состојки: 150 гр. брашно 1 јајце 100 мл. млеко 10 гр. квасец 100 гр. туна 150 мл. кисела павлака 16 маслинки 1 лажица маслиново...


Популарно