9 C
Скопје
недела, мај 31, 2020
Tags пилешко месо

Ознака: пилешко месо

ВИДЕО: Рецепт за пилешко во сос од лук и мед

Пилешкото е едно од најчесто користените меса во речиси сите кујни низ светот, а може да го припремите на многу начини – да го...

Ако сакате чист протеин избегнувајте вакво пилешко месо

Во случај да сакате да јадете чист протеин без никакви маснотии треба да обрнете внимание на изгледот на пилешките гради. Ако некогаш сте купувале пилешки...

Пилешко месо со ананас на кинески начин

Состојки: - 2 лажици маслиново масло - ½ кромид - 300 гр. пилешки гради - 500 мл. супа од зеленчук - 2 чаши ориз - 1 праз - 100 гр. печурки...

Вкусна салата со пилешко месо и макарони

Состојки: - 300 гр. пилешки гради - 300 гр. макарони - 2 лажици мајонез - 4 лажици јогурт - 1 краставица - 1-2 домати - 1 црвена и 1 зелена пиперка -...

Салата со пилешко месо и сланина

Состојки: - 1/3 чаша мед - ¼ чаша сенф - 2 лажици маслиново масло - 2 чешниња лук - сол - црн бибер - 4 парчиња пилешки гради - 200гр. пушена сланина -...

Пилешко со печурки и моцарела во рерна

Состојки: - 3 чаши сецкани печурки - 400 гр. пилешки гради - 2 јајца - 1 чаша лебни трошки - 2 лажици масло - 100 гр. моцарела - ¾ чаша пилешка...

Печени компири со пилешко и маслинки

Состојки:  4 компири 400 гр. пилешки гради 1/2 глава црвен кромид 40 гр. маслинки 50 гр. кашкавал 1 лажиче црвен пипер 1 лажиче рузмарин ...

Пилешко месо со ориз и ананас

Состојки: 1 1/2 чаши ориз 800 гр. пилешко месо 800 гр. ананас 2 црвени пиперки 50 мл. соја сос 4 1/2 чаши вода 1...

Крцкави пилешки лентички со корнфлекс

Состојки: пилешки гради 1 пакетче (500 гр.) обичен корнфлекс 1 чешне лук 2 лажици сенф 2 лажици кечап 2 лажички мајонез масло за подмачкување...

Пилешко филе со босилек

Состојки: 1/2 кг. пилешко филе 1 кромид босилок сол црн бибер 2 лажици маслиново масло 100 мл. неутрална павлака 1 чаша бело вино Подготовка: Месото (1/2...

Популарно