9 C
Скопје
четврток, март 21, 2019
Tags Овошје

Ознака: Овошје

ВНИМАВАЈТЕ КОГА КУПУВАТЕ ОВОШЈЕ: Што значат броевите на лепенките на бананите,...

Кога купувате свежо овошје, посебно банани, јаболка, портокали и мандарини кои на себе имаат лепенки, посебно внимание обрнете на броевите кои се наоѓаат на...

Нови правила за консумирање на овошјето

Не го мешајте киселото со слаткото овошје Не треба сите видови овошје да ги јадете заедно. Киселкастото овошје како што е цитронот и другите цитруси,...

Многу работи правите погрешно: Неверојатни трикови за сечење и сервирање на...

За да направите овошна салата, често правите вистински неред во кујната. Правите грешки во сечењето на овошјата, а ова видео ќе ви покаже неверојатни трикови. https://youtu.be/uHMl3I8GQqw

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е...

Еве како криумчарите се обидуваат да ја сокријат дрогата од полицијата...

Освен во храна и мртви риби, криумчарите на дрога се обидуваат дрогата да ја пренесат сокриена во технички апарати, мобилни телефони, патики… Секоја година трговците...

Еве кои мажи се попривлечни за жените

Истражувачи од Универзитетот Macquarie во Сиднеј, Австралија, открија дека жените најмногу ги привлекуваат мажи чиј телесен мирис е предизвикан од исхрана во која доминираат...

Зошто боровницата треба да биде дел од секојдневното мени

Дали знаевте дека заради многубројните здравствени предности  бобинките, се препорачува да се консумираат секој ден? Во свежата боровница можете да уживате во текот на летнат...

Здрава исхрана против ревматски заболувања

Реумата и артритисот се болести кои најчесто настануваат поради претерана количина на киселина во мокрачата, млечни киселини и други непожелни состојки вклучувајќи и зголемување...

Овошје и зеленчук, колку треба да јадете дневно?

Експертите ја одредија точната доза овошје и зеленчук што треба да ја внесеме во текот на денот за да бидеме здрави, да имаме енергија...

Бананата со подолг рок на траење

Бананата е едно од наjпопуларните и највкусни овошја на светот. Но, нивниот рок на траење е навистина краток. Тие може да потемнат и да...


Популарно