2.1 C
Скопје
вторник, март 31, 2020
Tags Организам

Ознака: Организам

Зошто секое утро треба да пиете чаша вода?

Веројатно веќе многу пати сте слушнале дека треба да го зголемите внесот на вода. Водата е клучна за нашето здравје и за многу процеси...

Оваа грешка често ја правиме за време на летните горештини, а...

Обидувајќи се на брзина да се разладат, луѓето секојдневно прават голема грешка. Така, наместо на нивното тело да им биде пријатно, неретко е уште...

Причини поради кои би требало да јадете повеќе пченка

Летото е сезона на варени или печени кочани. Овој продукт освен што мами со вкусот, мирисот и бојата е здрав и би требало да...

Кои лекови треба да ги носите на пат?

Одењето на пат подолго од неколку дена значи дека со вас треба да понесете лекови, кои никако не се на одмет, особено ако тргнете...

Дали навистина имаме потреба од 3 оброци на ден?

Три оброци на ден се рутина која ја добиваме по некое непишано правило, односно според експертите, навика која ја земаме здраво за готово. Историчарката...

Моќта на медот

Медот можете да го користите на повеќе начини-да го засладите чајот, да го намачкате на парче леб, да го конзумирате чист како и многу...

Животот може да биде сладок и без шеќер

Понекогаш забораваме дека шеќерот е премногу штетен за нашиот организам и што се би ни се случило доколку го исфрлиме од употреба, секако ова...

Како солта влијае на здравјето?

Внесување на големи количини сол во организмот е ризик за зголемување на крвниот притисок и за срцеви заболувања, но по новите истражувања на стручните...

Дозволете му на организмот да дише: Исчистете го со помош на...

Денеска почнете од најосновното – чистење на организмот со помош на чаеви. Велат дека телото треба да се чува додека е младо, за да не...

Здрава диета со лубеница за намалување на килограмите

Исчистете го организмот од насобраните токсини и обликувајте ја фигурата со помош на ова освежително овошје… Лубеницата може да помогне доколку имате намера да ги...

Популарно