18 C
Скопје
среда, август 5, 2020
Tags Образование

Ознака: Образование

Ѓорѓи Илиевски: МОН НЕМА ОБРАЗОВНА СТРАТЕГИЈА

Во повеќе наврати пишував (во порталот КУРИР и други портали) за образованието, поконкретно за состојбите во образованието во нашава држава, односно во однос на...

Инспектор Илиевски ја предупредува Владата: Да не се игра со ...

Виш просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски упати јавен повик до УНИЦЕФ во Македонија, народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет во Македонија и Детската амбасада Меѓаши. И порачува на...

Мицкоски најавува изградба на театри, училишта, поголеми буџети за образoванието и...

Посакуваат апатија, посакуваат да мислите дека сите се исти, посакуваат сите да ги измачкаат со сопствената кал. А, на граѓаните им е преку глава...

Заев најави заминување и остави аманет за структурни реформи на образованието...

Како влада и јас како премиер кој еве ја напушта функцијата оставам аманет до април како што се договоривме да ја направиме нивелацијата или...

„Како Заев ќе инвестира во човечки капитал ако претходно скрати 327...

Владата предводена од Зоран Заев и МОН не се грижат за учениците затоа што веќе трет месец нема учебници, а искинатите учебници не успеаја...

Ниту „историските“ 10 % не ги добија, СОНК го стави генералниот...

СОНК соопшти дека го става генералниот штрајк во мирување, по средбата, која се одржа зад затворени врати, а на која требаше да се донесе...

Адеми: Ќе ги поканиме СОНК на нови разговори следната недела

Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска најави дека во текот на следната недела ќе ги покани претставниците на СОНК, кои најавија штајк...

Заев: Свесни сме дека платите во образованието се мали, но тоa...

Свесни сме дека платите во образованието се мали, но толкави се капацитетите на државата – изјави премиерот Зоран Заев, по најавите од Синдикатот за...

НАкС бара прогресивно зголемување на платите во високото образование

Независниот академски синдикат (НАкС) изразува незадоволство од најавеното зголемување на платите во високото образование од само пет проценти. Бара прогресивно зголемување на платите во...

Антикорупциска истражува: Како министерот Арбер Адеми незаконски станал доцент на Тетовскиот...

Претставката до Антикорупциска ја поднел просветниот инспектор за високо образование Ѓорѓи Илиевски по редовен инспекциски надзор во тетовскиот универзитет во април годинава. Илиевски за Факултети.мк тврди дека...

Популарно