27 C
Скопје
сабота, јули 11, 2020
Tags наука

Ознака: наука

Науката докажува: Прегрнете ги саканите, тоа ќе ве направи поздрави и...

Прегратките се одличен начин да им покажете на луѓето дека се грижите за нив, но и да им помогнете за време на болка или...

Зошто луѓето се бакнуваат: Научно објаснување на бакнежот

Бакнувањето е романтичен завршеток на многу приказни што ги раскажуваме, на многу филмови што ги гледаме. Тоа е страстен момент во кој двајца ја...

Крахот на образованието – тоа е крах на нацијата

И лицата со хендикеп од Македонија направија осврт и потсетија на порака која стои на влезот на универзитет во Јужна Африка стои следново:  „За уништување на една нација...

Што тврди науката за хорор филмовите

Научниците тврдат дека хорор филмовите можат да го подобрат вашето здравје. Сепак, тоа може да зависи од тоа колку сте се исплашиле додека сте го...

Петров за Шкариќ: Кога „науката“ станува корисен идиот за потребите на...

„КОГА „НАУКАТА" СТАНУВА КОРИСЕН ИДИОТ НА ПОЛИТИКАТА Го ценев Проф. д-р Светомир Шкариќ за експерт по уставно право. Но, неговиот предлог за суспензија на претседателското вето...

Револуционерна вакцина која се верува дека може да го излечи ракот

Многумина од нас биле погодени или познаваат некој кој бил погоден од трагедија, предизвикана од една од најопасните болести на денешницата-ракот. Можноста да се...

Науката ги потврди старите мудрости

Постојат многу работи за коишто мислиме дека се „бабини деветини“ или неосновани глупости, но медицината застана на нивната страна. Многу работи кои ви ги...

Најдобриот документарец за Египет, што мора да го изгледате

Едноставно, ова е, според многумина најдобриот документарец за Египет, што мора да го изгледате.  

Стивен Хокинг: Ова е крајниот рок за човештвото да пронајде нова...

Еден од најпознатите научници на денешницата, Стивен Хокинг, уште еднаш предупреди дека луѓето мораат да бараат нова планета за живот доколку сакаат човештвото да...

Првиот Русин би требало да слета на Месечината во 2031 година

Руската ракетна и весленска корпорација „Енергија“ планира во 2031 година да ја испрати на Месечината првата своја ракета со екипаж, јави ТАСС. – По 2025...

Популарно