27 C
Скопје
недела, јули 5, 2020
Tags НАСТИНКА

Ознака: НАСТИНКА

Како да ги разликувате: Настинка, грип или коронавирус?

Кашлица, течење од нос, болки во грло и треска: симптомите честопати се слични кога ќе се почувствувате болни. Поради тоа е тешко да се...

Еликсир против настинки и грип кој ќе го разбуди вашиот организам

Овој еликсир успешно ги победува настинките – ги спречува кивавицата и кашлицата, ја намалува температурата. Составен е од намирниците кои ги спречуваат воспаленијата,а содржат...

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка?

Пилешка супа или чај - кој е вистинскиот лек за настинката која е честа појава во овие ладни зимски денови е тешко да се...

Имате алергија или сте настинати: Како да препознаете разлика?

До календарската пролет има повеќе време, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат...

Не ја потценувајте настинката – може трајно да ви го ослаби...

Иако многу луѓе не ги сфаќаат најсериозно настинката и другите респираторни вирусни инфекции, тие здравствени заболувања можат да предизвикаат низа далеку посериозни болести како...

Препознајте дали ве мачи алергија, грип или настинка

Истражувањата покажале дека голем број од нас не разликуваат настинка или грип, од алергиски напад. Иако симптомите понекогаш се мошне слични, постојат ситни разлики...

Избегнувајте ги следните навики за побрзо да се излечите од настинка

Околу 200 вируси може да бидат одговорни за обична настинка, а веројатно секој човек неколку пати во годината добива некој вирус кој води кон...

5 погрешни работи кои ги правите кога сте настинати

Тешко дишете, кивате, кашлате, се ви се собрало, очајни сте и посакувате да оздравите. Мислите дека со земањето на повеќе лекови побрзо ќе ја...

Како да разликувате настинка од алергија?

Кога децата киваат, кашлаат, или им тече носот, родителите знаат дека во прашање е настинка или алергија. Но како да откриете дали болките во...

Која храна треба да ја одбегнувате кога сте настинати

За побрзо да се ослободите од настинката, кашлицата или болката во грлото внимателно планирајте го следниот оброк… Газирани пијалоци Конзумирањето на газирани пијалоци не е здраво...

Популарно