11 C
Скопје
недела, јуни 7, 2020
Tags МОРБИЛИ

Ознака: МОРБИЛИ

ВИДЕО: Десет конфекциски работнички во тешка состојба, направена итна имунизација на...

Ново заболените од морбили се конфекциски работници од иста фирма. Се работи за 10 нови случаи, а на инфективното одделение во штипската клиничка болница...

Eпидемијата на мали сипаници не стивнува

Додека Mинистерсвото за здравство и Mинистерството за образование и наука донесат конечна одлука за тоа дали невакцинираните деца ќе се примаат на училиште родителите...

Директорот на неврохирургија и неколку вработени заразени со морбили

На Клиниката за неврохирургија од морбили се заразиле неколку вработени меѓу кои директорот. Поради сериозноста на болеста тој во моментот е хоспитализиран на Клиниката...

Се шират морбилите во Гостивар, за пет дена има седум нови...

Најновиот извештај на Институтот за јавно здравје, бележи седум нови случаи на заболени од мали сипаници на гостиварското подрачје. Тоа се пациенти кој кои...

Миа Костова до Филипче: Епидемиjaта од мopбили ја „стимулиpaш“ со глаcaње...

Македонската ТВ водителка Миа Костова, мајка на малолетно дете кое оди во основно училиште, јавно да му се обрати на министерот за здравство Венко...

Почна теренската вакцинација против морбили во скопските училишта

Вакцинални тимови од Здравствен дом Скопје излегоа на терен во училиштата во Скопје и почнаа да спроведуваат теренска вакцинација против морбили. Во текот на денот...

Морбили кај докторка и болничарка на неврологија, во здравството вкупно 122...

Докторка и болничарка на Клиниката за неврологија пред два дена заболеле од морбили, пишува НОВА. Двете вработени најверојатно се заразиле од пациентка која пред две...

На гинекологија три трудници абортирале зашто биле заразени од морбили

На Клиниката за гинекологија во Скопје во последните три месеци биле примени три пациентки заболени со морбили, кај кои бил извршен абортус. Двете пациентки се...

Што значи прогласувањето епидемија на морбили на територија на цела држава?

Комисијата за заразни болести денеска (16 април 2019 година) донесе заклучок да се прогласи епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела Македонија. Епидемиологот,...

Прогласена епидемија на морбили во Македонија

Центарот за јавно здравје штотуку информираше дека е донесена одлука за прогласување епидемија на мали сипаници на целата територија на Македонија. Досега само во Скопје...

Популарно