27 C
Скопје
сабота, јули 11, 2020
Tags МОН

Ознака: МОН

Екс-министерот на СДСМ, Атанасов: Поради византиските политики, дворските игри и пудинг...

Поранешниот заменик министер за образование и наука Петар Атанасов, човекот кој прв ја напушти владата на Зоран Заев поради своите принципи, и како што...

Ѓорѓи Илиевски: МОН НЕМА ОБРАЗОВНА СТРАТЕГИЈА

Во повеќе наврати пишував (во порталот КУРИР и други портали) за образованието, поконкретно за состојбите во образованието во нашава држава, односно во однос на...

Заев контра Адеми: Незаконско е преименувањето на училиштата во Чаир

Како незаконски спроведена постапка, која Централниот регистер треба да ја коригира веднаш, бидејќи не постои одлука на Советот на општина Чаир го оцени денеска...

И на таблата во МОН стои Република Македонија: Ќе бара ли...

Дали техничкиот премиер Оливер Спасовски која бараше разрешување на Рашела Мизрахи од министерската позиција во министерството за труд и социјлана политика, ќе бара разрешување...

Кога добиваш стипендија, исто ко да не си ја добил: „Авантурите“...

Во понеделникот на 10 февруари беше објавен новиот Конкурс за доделување стипендии за студии од прв, втор и трет циклус на првите сто рангирани...

„Како Заев ќе инвестира во човечки капитал ако претходно скрати 327...

Владата предводена од Зоран Заев и МОН не се грижат за учениците затоа што веќе трет месец нема учебници, а искинатите учебници не успеаја...

МОН потсетува: Без уреден здравствен картон, нема упис во училиште

Родителите на децата кои треба да се запишат во основните училишта до 31 август треба да достават потврда дека детето ги примило сите вакцини....

Стипендијата за ќерката на Димитров ја одобрила сопругата на советникот на...

Пред 10-тина месеци на итна седница на штотуку формирана комисија во Минситерството за образование беше одлучено Јана Димитрова, ќерка на министерот за надворешни работи...

Надлежните молчат додека некомпетентен кадар ни ги учи децата

Македонското образование веќе две години е оставено на милocт и немилocт. Реформи нема никакви, а нeкoмпетентните партиски кадри ги преполнуваат училиштата, анализира Инфомакс. Меѓу другото, во...

Градоначланикот Таравари не направил пропусти, одлуката на министерот Адеми е чисто...

Одлуката за oдземање на надлежностите по вторпат не се базира врз законот, туку е само политичка одлука. Државниот инспекторат за образование, по увидот во...

Популарно