19 C
Скопје
петок, август 7, 2020
Tags Митрополит Агатангел

Ознака: Митрополит Агатангел

„Македонски манифест“ против нападите кон Агатангел и Дурловски: Живееме со сталинистичка...

Против Митрополит Повардарски Агатангел, на знак на градоначалникот на Велес Аце Коцевски (некогашен оптимистички демократ) е покренато барање до јавното обвинителство за казна на...

Агатангел: Ако не може на гробишта, за Задушница дојдете во дворовите...

Повардарската епархија, на чело со владиката Агатангел, денеска ги повика православните верници од местата кои се под таа епархија во петок и сабота да...

Послание на Агатангел: Ѓаволот не мирува и не спие – први...

†Агатангел, по милоста Божја, Митрополит повардарски, на свештенослужителите, монаштвото и верните чеда на Повардарската епархија, по повод новонастанатата состојба со пандемијата, им испраќа архипастирски...

Митрополит Агатангел: Папата добро знае во каков вруток на цивилизацијата доаѓа,...

Државата Македонија, без одобрение и согласност од сопствениот народ, а со огромен притисок и залагање од надворешни фактори, го промени своето вековно име, по...

Агатангел: Лицемерни се решенијата за самоукинување кои му се нудат на...

Значењето на охридската архиепископија и МПЦ е огромно и непроценливо, преку нејзината вековна мисија и традиција, македонскиот народ го зачувал својот јазик и својот...

Митрополит †Агатангел: Послание за бојкот на претстојниот наместен и лажен референдум!

Послание пред претстојниот референдум †АГАТАНГЕЛ По милоста Божја, Митрополит Повардарски, до сите верни чеда на Македонската православна црква, односно Повардарската епархија, како и до сиот македонски народ, а по повод...

Агатангел: Со потписот врз овој срамен договор се откажуваме од сè...

Неброени се жртвите кои македонскиот народ ги положил во многувековната борба за слобода и независност на нашата татковина Македонија, ова го вели во својата...

Митрополитот Агатангел ќе ги предводи утрешните протести за одбрана на името,...

Утре во 18 часот пред канцелариите на Европската унија во Скопје, ќе се одржи протест под мотото “За одбрана на името на државата и...

ВИДЕО: Моќна порака од Митрополитот г. Агатангел: Да си ја сочуваме...

По вчерашната Божествена литургија по повод големиот христијански празник “Св.Три Светители“ во црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, од негова страна беше упатена моќна порака...

Популарно