7.9 C
Скопје
сабота, април 4, 2020
Tags мигрена

Ознака: мигрена

Ботоксот може да ја намали хроничната болка

Освен тоа што ги средува брчките, ботоксот ублажува и болка – ова го потврди уште едно истражување. Извесен период наназад инекциите со ботокс се користат...

Дали мигрената е наследна болест?

Резултатите за најголемото истражување досега за мигрената објавени се во списанието Nature Genetics и упатуваат на тоа дека за развој на мигрената кај еден...

Што може да ја ублажи главоболката предизвикана од мигрена?

Мигрената е невролошко заболување, кое се смета дека има генетска условеност и е резултат на хиперактивност на невроните во мозокот. Таа предизвикува многу силна болка...

Валеријаната не е само за смирување: 10 силни причини да ја...

Оваа билка се препорачува и за лекување на болести на зависност, а особено е корисна во процесот на одвикнување од цигарите. Билката валеријана кај нас е...

Популарно