26 C
Скопје
четврток, август 13, 2020
Tags месо

Ознака: месо

Каде е заразено: Македонија утврди, а Шпанија негира присуство на африканска...

Врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во ниту една фарма во Шпанија, потврди...

Јадеме олово во џигер, кадмиум во мед и жива во месо

Афлатоксин во млеко и добиточна храна, олово во црн дроб на уловен дивеч, кадмиум во мед и што уште не. Ова се само дел...

Вариво со ќофтенца од месо

Фино вариво со компири, зеленчук и мали ќофтенца од месо … Потребно е: 1 кг компири 2 поголеми страка праз 3 моркови малку корен од целер малку свеж босилек 1 лажица пире од домати сол мелен сув зачин масло за...

Свинско месо со кромид и моркови

Состојки: - 1 кг. свинско месо - 3 парчиња кромид - 1 морков - 2 црвени пиперки - 1 зелена пиперка - сол - по вкус - црн бибер - по...

6 работи што ќе ви се случат ако прекинете да јадете...

1. Ќе ослабете- Веднаш по преминот од животинска кон вегетаријанска храна, можете да симнете до 5 килограми. 2. Количината на корисните бактерии во вашиот стомак...

За зголемување на машката сексуална моќ – црвено месо!

Не консумирањето на црвено месо може да придонесе кај мажите за намалувањето на нивната сексуална моќ, пишува Daily Star, цитирајќи британски нутриционист. Во последно време...

Јагнешко месо со спанаќ

Состојки: - 1 кг. јагнешко месо - масло - 3 кромид - 3 чешниња лук - 2 лажици доматно пире - 3 домати - сол, црн бибер - 1 лажичка црвен пипер -...

Полнети мисиркини гради со јаболка и сирење

Состојки: - 1 јаболко - 50 гр. ореви - 2 лажички жалфија - 2 лажици мајчина душица - 80 гр.сирење - 2 лажици путер - 1 лажичка сол - 2 прстофати црн...

Полнети модри домати

Состојки: - 2 модри домати - 1 кромид - 3 чешниња лук - 500 гр.мелено месо - 200 гр. црвени домати - 150 гр.сирење - 1 лажица масло - 1/2 лажичка сол -...

Лазања со пилешко месо

Состојки: - 300 гр. кори за лазања - 1 кг. пилешко месо - 800 гр. домати од конзерва - 1 морков - 1 кромид - 1 глава лук - 1 лажичка...

Популарно