14.3 C
Скопје
понеделник, април 22, 2019
Tags Македонци

Ознака: Македонци

Ефтов: Ние Македонците други држави и народи не напаѓаме – Ние...

„Ние Македонците други држави и народи не напаѓаме. Ние се уништуваме само Македонци против Македонци и си ја ништиме и уриваме само нашата држава!...

Колумна на Џејсон Мико: Кураж за Македонија – и насекаде каде што...

„Турците владееа тука петстотини години, па ние сепак не станавме Турци, си останавме Македонци. Македонија ќе остане Македонија, а Македонците ќе останат Македонци. Така...

Борис Дамовски: Разединети Македонци, обединети тролови

Режисерот Борис Дамовски, кој беше и еден од водачите на движењето „За заедничка Македонија“ на својот Фејсбук профил, со бели букви на црна позадина напиша: „Разединети...

Комити: Чујте вие неразбрани трговци – Ова е Македонија, ние сме...

Македонскиот ракометен првак Вардар на првиот домашен меч во Лигата на шампионите во 2019 година против Веспрем загуби со 27-29 (16-11) и падна од...

Тодор Петров: СИТЕ МАКЕДОНЦИ ЕДЕН ЗА ДРУГ!

Со сите разлики меѓу нас Македонците, по род и државјанство, од сите делови на Македонија, во татковината и светот, само Македонија е нашиот единствен...

1150 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА МАКЕДОНСКИОТ И СЕСЛОВЕНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛ КИРИЛ

1150 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА СВЕТИ КИРИЛ На 14 Фебруари 869 година умира македонскиот и сесловенскиот просветител Свети Кирил. Роден е како Константин во 827 година...

Мицотакис: Никогаш нема да кажам добредојде за Македонецот премиер на земјата

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, во неговиот говор, за време на расправата за ратификација на пристапниот Протокол за членство...

Драган Богдановски: Братимењето на крвните непријатели (Грците и Бугарите)

Братимењето на крвните непријатели Пишува: Драган Богдановски, еден од најпознатите македонски политички емигранти по 1945 година и еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ. Богдановски 30 години бил во челните редови...

Мицковски за двојазичноста: Законот создава нервоза и нетрпение – Наместо да...

„Ова денеска во МОН и пред некој ден во Собранието говори за избрзаноста, комплицираноста и засега неприменливоста на Законот за јазици. Средете го законот бе...

Македонците настрадаа, Грците им го земаа името, Албанците јазикот, а Бугарите...

Голем број Македонци се против промената на името на земјата, но присилно им наметнаа решение, пишува „Слободна далмација“. Не станува збор само за Грција,...Популарно