11.9 C
Скопје
вторник, април 23, 2019
Tags Македонци

Ознака: Македонци

За Обединетите Нации ние бевме Македонци кои зборуваат македонски јазик, по...

Македонија е членка во Обединети Нации од 1993-та година. Жителите на нашата земја, за Обединетите Нации си беа Македонци, а јазикот кој народот го зборува...

БУРА ОД ЕМОЦИИ: „Нешто ќе те питам бабо“ и спот кој...

Браќата Стефан и Мартин од „Некст тајм“ се надминаа себеси - Со фантастична преработка на песната „Нешто ќе те питам бабо“ ги разбудија емоциите...

Анкета на Телма: Силјановска Давкова со убедливо најголема доверба од Македонците

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова со убедлива предност пред противкандидатите од страна на македонските испитаници во анкетата која ја објави телевизија Телма. На прашањето...

ДОКУМЕНТИ ОД ВАТИКАН: И во 17-ти век Македонците за Ватикан биле...

Дека Македонија никогаш не се „антиквизирала“ туку е античка откако е Македонија може да се види од двете оригинални писма на „епископот македонски Мардарије...

Тито Петковски: Силјановска е фаворит кај Македонците (ВИДЕО)

Пендаровски ја имаше таа среќа што пред пет години, а и денес, има голема поддршка од страна на албанските гласачи, вели лидерот на НСДП,...

Отец Царкњас: Македонците во Егејска Македонија бараат веднаш да запре спроведувањето...

Македонците во Грција го осудуваат договорот од Преспа „Низ целите наши животи се боревме за нашето опстојување на Македонци, исто како и нашите предци. Никој...

Професор Андревски открива стратегија како Северна да не фати корен меѓу...

Стратегија на Колективно Пренебрегнување Стратегијата “Колективно Пренебрегнување“ (базирана на игнорирање, занемарување, и презирање) е историски најуспешнаta стратегија на Македонскиот народ за зачувување на својот идентитет. Преку...

То Вима: „Македонското“ ќе биде „гангрена“ за Грција

Би-би-си едноставно ја направи „валканата“ работа и отвори прашање кое ќе беше отворено во секој случај, констатира атински „То Вима“. Грција е таа што ќе...

Македонците од Австралија ја отфрлаат „Северна“ од името на својата татковина...

Македонската заедница од Австралија го отфрла името „Северна Македонија“ за својата татковина и бара демократизација на австралиската надворешна политика. „Македонската заедница од цела Австралија почна...

92-годишниот Фокас во репортажа на Би-Би-Си: Во Грција сме предмет на...

Сторија на Би-Би-Си чиј главен лик е еден стар Македонец од Грција. На дедото веројатно не му треба ни орден ни медал иако ги...Популарно