5.1 C
Скопје
среда, декември 11, 2019
Tags Македонски јазик

Ознака: Македонски јазик

Мицкоски ги урна лажните вести на владата: Гоце Делчев и јазикот...

Нашиот став е познат, тој е непроменет, многу пати повторен во минатото и како политичка партија, како ВМРО-ДПМНЕ, она што беше моја изјава којашто...

Се откажа ли Куманово од македонскиот јазик!? Петрушевски најостро реагира против...

Ова се новите патокази поставени во општина Куманово, Република Македонија. Никаде го нема македонскиот јазик и кириличното писмо, реагира на Фејсбук претседател на ВМРО-ДПМНЕ...

УБАВИ ВЕСТИ ОД АВСТРАЛИЈА: Македонскиот јазик ќе се учи во градинките

Од наредната година во градинките во Нов Јужен Велс, Австралија, ќе може да се учи македонскиот јазик, пренесе Матица на иселеници, објави порталот Инфомакс.мк. Со...

„Ла Верита“: Заев сакаше да го замени македонскиот јазик, Европа го...

Италијанскиот весник „Ла Верита“, кој ги објави бомбите за власта, излезе со анализа за владеењето на Зоран Заев. Како што пишува весникот, последниот удар на...

Гордана Силјановска Давкова: Македонски народ, македонски јазик, македонски идентитет

Пред многу години, ме стаписа прашањето на еден колега од Шпанија, среде Советот на Европа: Има ли македонски јазик, Гордана?, ова во својата најнова...

Илија Чашуле: Негаторите не мораат ништо да прават, длабоката антимакедонска јазична...

Професорот Илија Чашуле на својот Фејсбук профил се осврна на негрижата за македонскиот јазик, состојбите во МАНУ, Институтот за македонски јазик, Катедрата за македонски...

БРАВО ГОЦЕ: „Бушава азбука“ сега ја има и во дигитална форма

Гоце Митевски самостојно, без финансиска помош, и со многу труд го дигитализираше најомиленото македонско едукативно издание „Бушава азбука”. https://gocemitevski.github.io/bushava-azbuka/ Оваа компјутерска презентација е изработена од страна...

Каракачанов за македонскиот јазик: Бугарските зборови ги заменија со српски

Неколкумина недоучени даскалчиња го составуваат македонскиот јазик и новата македонска азбука, изјави за „Труд“ бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, по објавувањето...

Бугарија не прифаќа и сака да го миниpa македонскиот јазик во...

Скопје се обидува да направи преcедан во меѓународното пpaво доколку ја пpинуди Европската комисија да ја прифати формулацијата за „македонскиот јазик“ во актуелната спогодба...

Единствениот монах Македонец со потекло од Лерин се моли на македонски...

Славата и парите не биле доволни за да го задржат во светот. Георгиос Теохарис од Лерин, по потекло Македонец, се искачил на највисоките скалила...

Популарно