27 C
Скопје
петок, јуни 5, 2020
Tags Македонија-Бугарија

Ознака: Македонија-Бугарија

Заев: Очекувам пријателска Бугарија да го надмине ова прашање

Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот во заминување...

Пендаровски се вади: Гоце Делчев не можел да се пише како...

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија, изјави денес во интервју за „Сител“ претседателот...

Денес ќе слушнеме што научил Димитров од писмата на Гоце Делчев

Министерот за надворешни работи Никола Димитров кој од вчера престојува во Бугарија на покана на вицепремиерката и министер за надворешни работи Екатерина Захариева за...

Македонија подготвена да го отпише Гоце Делчев

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев ја поздравува изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски дека Гоце Делчев се декларирал како Бугарин. За првпат од 1944 година ја...

Заев за Борисов: За да успееме треба заедно да зрееме

Со Бугарија потпишавме договор за пријателство и соработка, а не за проблеми и јавни препукувања. Се договоривме дека заедничките моменти од минатото треба да...

Џамбаски: Ако речете дека Гоце Делчев е Македонец како да викате...

Нема сомнеж за тоа што бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски...

Сè си мислам кога ќе се запнат утре-задутре Бугарите за Киро,...

  Актерот Рубенс Муратовски реагира на последната барање на Бугарија, која сака да го рпосвои и Гоце Делчев како нејзин деец. Засега никој од власта...

И Гоце Делчев ќе го чествуваме со Бугарија

На дводневната петта средба на Заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, што се одржа во Софија, била разгледана можноста...

Популарно