26 C
Скопје
петок, јули 10, 2020
Tags Љубомир Цуцуловски

Ознака: Љубомир Цуцуловски

Цуцуловски: Забрането е движење во Скопје, ама не и напуштање на...

ЕНДЕМСКО ЛУДИЛО. За она што се случува во Македонија, како и за она што допрва ќе следи како логична последица од досегашното практикување на...

Цуцуловски: Партиските игри доведуваат до зашеметеност на граѓаните, на кои им...

КОМУ...? Колку и да се трудам, не можам да најдам каузална, што значи причинско-последничкна врска помеѓу укинувањето на полицискиот час и распишувањето на парламентарни...

Цуцуловски: Секој кој одлучил да го дисциплинира народот, однапред ја губи...

ДИСЦИПЛИНИРАЊЕ И КУЛТИВИРАЊЕ. Секој кој одлучил да го дисциплинира народот, однапред ја губи битката, бидејќи животните се дисциплинираат и дресираат, додека луѓето се култивираат. Да...

Цуцуловски: Како пасошот на Македонија е сопственост на „Северна“? Две различни...

Професорот Љубомир Цуцуловски се чуди како може нова патна исправа на чија корица пишува „Република Македонија“ да биде сопственост на „Република Северна Македонија“, како...

Цуцуловски: Борисов не ги шамapa Македонците, ги шамapa искривоколчените суштества кои...

ШАМАРИ. Изјавата на Бојко Борисов дека нема влез во ЕУ без да се исполнат одредени услови (читај, уцени) и дека ако некој не сака...

Колумна на Љубомир Цуцуловски: „МАЛА“ ТАЈНА И ГОЛЕМА ПAНИKA

„МАЛА“ ТАЈНА И ГОЛЕМА ПAНИKA. Во што е „малата“ тајна? Таа е во следново. Во услови кога Собранието е самораспуштено, а во земјата е...

Цуцуловски ја спореди со нацизмот најавената продолжена изолација на старите лица

Коментирајќи ги најавите за можно продолжување на рестриктивните мерки и изолацијата на постарите лица да важат до крајот на годината, универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски...

Цуцуловски: Со преседаните ги збунуваме и самите виpycи, затоа и тие...

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски се осврнува на преседаните во самостојна Македонија, со акцент на давањето мандат на Заев за формирање влада откако Груевски не...

Љубомир Цуцуловски: „ОПРАВДАНИ“ МЕРКИ И МАЈМУНИ

„ОПРАВДАНИ“ МЕРКИ И МАЈМУНИ. Додека светот го преобразуваат во Голбален концетрационен логор, човештвото се држи во целосна информациска неизвесност за вистинските димензии и последици...

Анализа на Цуцуловски: До каде може да се оди во манипулацијата...

ПЛАСТЕЛИНИ? Ненавлегувајќи во потеклото/изворот на корона вирусот, имам впечатокот (нагласувам, в п е ч а т о к!) дека целата ситуација може да се...

Популарно