2.1 C
Скопје
вторник, март 31, 2020
Tags Лозари

Ознака: Лозари

Денеска се празнува Свети Трифун: Заштитник на градинарите и лозарите

Светиот маченик Трифун спаѓа меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи, но главно е познат по обредното закројување на лозјата....

Заев не ги убеди лозарите, од утре блокади

Лозарите и покрај средбата со премиерот Зоран Заев најавуваат нови протести иако ќе чекаат до понеделник кога би требало да се знае минималната откупна...

Македонија го празнува Св. Трифун – заштитникот на лозарите

Во Македонија денеска се празнува православниот празник Свети Трифун - заштитникот на лозарите и градинарите во чија чест традиционално се закројуваат лозовите насади. Во винарските...

Популарно