17 C
Скопје
четврток, јуни 4, 2020
Tags Лекари

Ознака: Лекари

Лекарите во античко време биле меѓу најплатените! Колку траел кapaнтинот при...

Лекарите биле меѓу најскапо платените специјалисти во античко време, а како и денес, изолацијата, била основна мерка за борба со болестите при епидемија. Изолацијата...

Британските лекарите вршат притисок врз постарите граѓани да се откажат од...

Добротворните организации во Британија ги осудија извештаите дека лекарите вршат притисок врз постарите граѓани да потпишат формулар со кој се откажуваат од реанимација, пренесува...

Филипче контра Асоцијацијата на млади лекари: Не е точно дека 400...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска демантираше дека над 400 млади лекари ја напуштиле земјава, откако Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти излезе со...

ФОТО: Нов напад врз доктори – Персоналот на болницата „8 Септември“...

Персоналот од Одделот за интензивна нега на болницата “8 Септември” утрово протестира пред канцеларијата на директорот Христијан Костов. Причината е напад врз персоналот од роднини...

Лекарите си заминуваат, власта анализира- ветените покачувања на „стенд бај“

Над 200 здравствени работници од стартот на годинава заминале на работа во странство. И покрај напорите на власта да го задржи стручниот кадар во...

Предупредување од докторите: Крлежите почнаа да напаѓаат- совети како да се...

Со доаѓањето на пролетта доаѓаат и повисоките временски температури. Време во кое се буди флората и фауната низ парковите, ливадите и планините. Меѓутоа со...

Македонија се празни: Стотици оставки во јавните служби

Доктори, полицајци и војници си дале најголем број доброволни оставки во јавните служби на Македонија. За егзодусот на униформи зборуваат податоците од Министерство за...

Филипче: Во земјава недостасуваат околу 600 лекари

Според анализите на Министерството за здравство во земјава недостасуваат околу 600 лекари, изјави денеска министерот Венко Филипче.  Министерот при денешната посета во охридската болница потенцира дека...

Се огласија и лекарите кои се обидоа да го спасат Шабан:...

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ загина во сообраќајна несреќа, а сега се огласија и лекарите кои се обидувале да го спасат пејачот. Имено докторката...

„Тетовската болница вработува роднини на функционери, а не најдобрите лекари“

Во болницата во Тетово се вработуваат специјализанти според привилегии, а не според знаењето и стручноста, велат од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари. Тие на...

Популарно