2.6 C
Скопје
вторник, јануари 28, 2020
Tags костени

Ознака: костени

Зошто е добро да се јадат костени?

Костени претставуваат природни извори на енергија и здравје, така што неопходни кога времето ќе залади. Костените ја прочистуваат крвта и го зајакнуваат имунитетот, тешко се...

Телешки шницли со сос од костени

Состојки: - 1 кг. говедско месо - 70 гр. брашно од костен - 160 гр. костени, исчистени и печени - 80 гр. путер -  маслиново масло - 30 гр. кромид -...

Полнети печурки со костени

Состојки: 8 големи печурки 1 црвен кромид 200 гр. варени или печени излупени костени 50 мл. црвено вино магдонос, ситно сецкан маслиново масло, црн...

Крем од костени

Состојки: 1 кг. костени 4 јајца 500 мл. млеко 2-3 лажици шеќер 1парче путер шеќер во прав Начин на приготвување: Сварете ги костените, излупете ги и...

Популарно