7 C
Скопје
сабота, февруари 22, 2020
Tags Колумна

Ознака: Колумна

Колумна на Тодор Петров: Иванов му даде мандат на Заев, Заев...

Последните парламентарни избори во декември 2016 година профилираа ново правило на македонската политичка сцена. Наместо владина коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, според игрите на...

Колумна за македонските ракометари која го обиколи Балканот – Мора да...

Македонија повторно гори. Одговорноста ја презема познатиот пироман под име Раул Гонзалес. И додека она палење на клупско ниво од Келн, веќе го сведовме...

Колумна на Џејсон Мико: Еве не, тргнуваме – Обид да се...

Невозможно е да се следи целата виулица од вести, анализи и коментари околу таканаречениот „спор за името“ што Грција го има со Македонија. Секојдневно,...

Колумна на Мирка Велиновска: ВТОРО ЗЕМСКО ПРИШЕСТВИЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Македонскиот народ видливо западна во тешка депресија по извршениот преврат под водство на фашистичкиот комплот раководен од Вашингтон и штедро помогнат од европските и...

Колумна на Тања Каракамишева: „ПРЖИНО 3“ ЗА ДА СЕ ДОПРЖИМЕ!

Како на филмска лента се редат настани и одлуки кои ја носат државата Република Македонија и Македонскиот народ во неповрат. Погледнато од временска дистанца,...

Петров: Внатрешните квислинзи отворено работат за грчките интереси, па и не...

Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето... Ова беше 2005 година, ама актуелно е и денес, затоа што владините квислинзи се посветени на промената на името...

Колумна на Каракамишева: Антиреформска стратегија за правосудството

Низ целиот текст на нацрт-стратегијата, подготвувачите го користат терминот правосуден систем или правосудство, додека во насловот е употребен терминот правосуден сектор. Веројатно подготвувачите првенствено биле...

Колумна на Џејсон Мико: Лагите на Хојт Ји

„Зошто, ќе дојде време кога луѓето нема да го следат здравото учење, туку, според своите желби, ќе си насоберат учители кои ќе им го...

Колумна на Тодор Петров: БУГАРСКОТО ЦРКОВНО НЕ, НЕ, НЕ И НЕ

Кога ќе цапнете во жив песок, длабоко дишете и мирувајте, останете ладнокрви и присебни, да не ве фати паника, затоа што колку повеќе мрдате,...

Колумна на Александар Русјаков: ВТОР ПРОГЛАС

На времето, УДБ – а имала мошне интересен метод. Ќе пуштеле муабет низ чаршија дека тој и тој човек наскоро може да биде уапсен за...

Популарно