22.4 C
Скопје
сабота, јуни 6, 2020
Tags Кина

Ознака: Кина

Кинеските воени лекари истакнаа: Дистанцата од 2 метри не е доволна,...

Правилните мерки на претпазливост може ефикасно да ја спречат инфекцијата. Новото истражување кое ги испитуваше примероците во воздухот од болничките одделенија со пациентите позитивни...

Кинеските научници откриле антитела кои го „блокираат“ коронавирусот

Тим на кинески научници изолирале неколку антитела за кои велат дека се „исклучително ефикасни“ во блокирање на можноста за нов коронален вирус да влезе...

Препукување меѓу САД и Кина за тоа како треба да биде...

Додека планетата Земја бара одговор и начин на спречување на глобалната епидемија на Ковид-19, двете економски најмоќни земји на планетата се вербално се препукуваат...

Ивановски: Договорив донација од најмалку 100.000 заштитни маски од Кина, потребно...

Филип Ивановски, млад Македонец кој има завршено магистерски студии на Универзитетот во Торонто и во 2014 година бил дел од канадската делегација на Самитот...

ФОТО: Италијанците го тргаат знамето на ЕУ од јарболите и го...

Незадоволството од односот на Европската унија кон Италија, наспроти помошта од Кина, поттикна замена на знамето на ЕУ со кинеското на јарболите низ најтешко...

Колумна на Страшо Ангеловски: Како малиот и невидлив „непријател“ ги кутна...

Вечната опсесија на големите и моќните за освојување на светот е позната уште од дамнина. Заради непостоењето на совршени технолошки средства за остварување на...

Русјаков: Како тргнало кинесково помагање, нема да ме чуди ако ЕУ...

Режисерот и писател, Александар Русјаков со иронија ги коментира информациите за помош од Кина за низа држави среде пандемијата со коронавирус. „Како тргнало кинесково помагање...

Интересен нов свет: Додека луѓето се дистанцираат едни од други, слоновите...

Додека, луѓето се принудени да седат во карантин поради пандемијата поврзана со вирусот, група од 14 слонови се опијаниле од вино,  барајќи храна во полињата...

Кина ја затвори теренската болница во Вухан, се намалува бројот на...

Кина ја затвори теренската болница во Вухан откако е констатирано намалување на бројот на нови случаи на новиот коронавиру, соопшти денеска кинеската државна телевизија. Од...

ВИДЕО: Сведоштво на прилепчанка која живее во Кина за ситуацијата со...

Еден месец како во затвор. Така тоа се прави во Кина… Александра Ацеска од Прилеп, 25 години, наставничка по англиски јазик и уметност во...

Популарно