9 C
Скопје
четврток, март 21, 2019
Tags Кашлица

Ознака: Кашлица

Домашен сируп кој ослободува од кашлица и секрет за само два...

Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето,...

Не е само кашлицата во прашање: Еве кои се симптомите на...

Важно е да се изреагира на време, додека има уште надеж дека може да се излечи. Ракот на белите дробови секоја години убива милиони луѓе...

Не ја игнорирајте кашлицата – телото сака нешто да ви каже

Ние луѓето кога сме возрасни често пати знаеме да ги игнирираме промените кои телото ни ги најавува. Една од нив е кашлицата, која може...

Што да не јадете кога ве боли грлото

Воспалението на грлото е еден од најчестите здравствени проблеми во текот на зиматаи честопати е проследено со кашлица. Конзумирањето чаеви, сирупи и некои продуктиќе ви помогне побрзо да го излекувате. Но постојат и неколку продукти кои мора да гиизбегнувате или во спротивно состојбата ќе се влоши. Кисела храна Кисели краставици, агруми и слични продукти ќе направат грлото само уште повеќе даве боли. Дури и храната подготвена со киселина (салати, супи, чорби…) само ќе муштети на грлото.  Зачинета храна  Можеби мислите дека зачинетата храна може да ви помогне да се ослободите однастинката и кашлицата, но конзумирањето зачини само ќе ја влоши состојбата. Затоаизбегнувајте чили, црн пипер, морско оревче… Сува храна  Кога ве боли грлото, не само што ви е тешко да ја голтнете храната, туку и болката сезголемува со секое голтање, особено кога таа е многу сува. Затоа избегнувајте свежоовошје, житарки, ореви, кекси.  Кофеин  Можеби шолја топло кафе додека го пиете ќе ви создаде пријатно чувство, но тоа есамо привремено. По извесно време грлото само ќе ви стане уште посуво и поболно. Наместо кафе, најдобро е да земете чај од ѓумбир.  Извор:www.hybread.mk

Која храна треба да ја одбегнувате кога сте настинати

За побрзо да се ослободите од настинката, кашлицата или болката во грлото внимателно планирајте го следниот оброк… Газирани пијалоци Конзумирањето на газирани пијалоци не е здраво...

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од...

Предупредување: не го пробувајте овој рецепт со прскани мандарини, користете органски. Мандарините се вкусно овошје кое го обожуваат многумина. Се јадат речиси секаде, па дури...


Популарно