7.9 C
Скопје
сабота, април 4, 2020
Tags кале

Ознака: кале

Комити: Ќе дојде ден кога Македонците ќе дојдат по своето, а...

Ќе дојде ден кога Македонците ќе дојдат по своето, а 'неразбраните трговци' ќе ја платат вересијата! Ќе дојде ден кога и знамето и мамето, за...

Колумна на Џејсон Мико: Прикриени закани од Кале – и што...

„САД успеаа да ја соборат Владата по двегодишна дипломатска битка и ја заменија со по-послушна Влада која како свој приоритет го постави зачленувањето во...

ФОТО: „Шверцери“ развеаја голем транспарент на Кале

Навивачката група „Шверцери“ вечерва развеа голем транспарент на скопско Кале. „30 години Шверцери“, пишува на транспарентот кој беше поставен на Кале. Извор:курир.мк

Сопругите на Заев и Ципрас се шетаа на скопското Кале

Сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица попладнево беше во друштво на сопругата на Алексис Ципрас, грчкиот премиер кој е во прва официјална посета на...

Колумна на Тодор Петров: КАЛЕТО… ОД МАКЕДОНИЈА ДО СЕВЕРНА!

Калето извести дека владата на САД на 15 февруари 2019 година добила официјално известување за промена на името на државата Македонија во Република Северна...

Комити: На денешен ден пред точно 8 години, една млада Комитска...

На денешен ден пред точно 8 години, една млада Комитска чета се искачи на Скопското Кале за да одбрани нешто што веќе политичарите го...

Колумна на Тодор Петров: АЛХЕМИЈА НА КАЛЕТО

Во СФР Југославија, комунистите со децении ги етикетираа Македонците за "бугарофили" и "ванчомихајловисти" и ги депортираа во Идризово. Денес, конунистите станаа поголеми софиски врховисти од...

Мермерна скулптура на Афродита откриена во цистерната на Виничко кале

Музејот „Теракота“- Виница во мај почна со реализација на проектот „Расчистување и доистражување на објектот цистерна“ на археолошкиот локалитет Виничко кале. Група археолози и студенти...

Популарно