5.7 C
Скопје
сабота, декември 14, 2019
Tags Историја

Ознака: Историја

Фити: Гоце не е роден во Бугарија, туку во Кукуш и...

Академик Таки Фити во синоќешното госстување на ТВ 24 зборуваше за спорот помеѓу македонската и бугарската комисија околу Гоце Делчев. „Не е важно дали е...

Грчко МНР: Инсистирањето на Турција да ја извитоперува историјата е несоодветно...

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас изјави дека инсистирањето на Турција да ја извитоперува историјата не е соодветно за една...

Тодоров: Бугарските барања се неприфатливи и навредливи за Македонците, според нивните...

Во бугарските учебници има многу проблематични делови во тоа како се градат претставите за соседните народи, вклучувајќи го тука и македонскиот народ, вели историчарот...

Ачкоска: Најстрашна смрт е да постоиш избришан, без самосвест, безимен

Македонската историчарка Виолета Ачкоска која како одличен познавач на современата, пред се балканска истоорија, на својот профил на Фејсбук се осврнува на, како што вели,...

Борисов: Македонија ако сака во ЕУ да не си игра со...

Бугарскиот премиер по консултативната средба кај претседателот Румен Раде истакна дека секогаш истакнувале дека Македонија може да смета на нив за ЕУ, но никогаш...

Бугарите ја туркаат тезата „еден народ, две држави“: Ни Гоце е...

Пошироката јавност се уште не ги знае сите детали од хаосот што се случувало на последната средба на историската комисија со Бугарија, пишува порталот Expres.mk. Извори...

Колумна на Мирка Велиновска: ИСТОРИЈА НА СЕВЕРЏАНИТЕ

Пошто на македонска државна и национална маркица за сопственост узурпатори си подигаат нова ѓоа држава, нормално е дека таа нема историски темел, нема минато,...

Холанѓанец му оддржа лекција по историја на Заев: Премногу зборувате за...

Холанѓанец реагира на распродажбата на историјата од Зоран Заев. Адриан Ван Дер Флиер на Фејсбук му порача на Заев дека Македонија не краде историја...

ФОТО: Изјавата на Заев дека Македонија крадела историја со радост пречекана...

Скандалозната изјава на премиерот  Зоран Заев дека Македонија ја присвојувала туѓата историја, дочекана со радост во Бугарија. Бугарските медиуми со задоволство пишуваат дека  македонската страна конечно...

Милчин до Заев: Имате скудно познавање на историјата и ги навредувате...

Режисерот Владимир Милчин жестоко реагира на интервјуто на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа, во која претседателот на Владата вели дека „светска, балканска...

Популарно