23 C
Скопје
недела, јули 12, 2020
Tags Исламска држава

Ознака: Исламска држава

Соработник на Багдади откри: Лидерот на џихадистите во пустина криеше 25...

Абу Бакр ал Багдади, лидерот на Исламската држава, во иранска пустина сокрил богатство и пари, злато и сребро чија вредност достигнува вредност од 25...

Трамп: Членовите на Исламска држава се губитници

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога станува збор за мрежата на екстремистичката Исламска држава и ги...

Стејт департмент: САД започнуваат голема воена операција за чистење на ИД...

САД, заедно со глобалната коалиција и регионалните партнери како Демократските сили на Сирија почнуваат воена операција за конечно ослободување на Сирија од Исламска држава,...

ИСИС користи деца во пропагандата: 10-годишно момче му се закани на...

Исламска држава објави ново видео во кое американско момче му се заканува на американскиот претседател Доналд Трамп. Детето на снимката вели дека се вика Јусуф...

Терористите од ИД повторно му се закануваат на Балканот

Терористичката организација Исламска држава повторно му се заканува на Балканот во најново издание на списанието „Румијах“. Претставници на терористичката организација повторно ги повикаа симпатизерите да...

ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

Исламска држава презеде одговорност за вчерашниот напад во Лондон. Тие наведуваат дека напаѓачот бил еден од нивните „војници“. Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека...

Ирачката армија започна операција за преземање на западен Мосул

Премиерот на Ирак, Хајдар ал-Абади соопшти дека ирачката армија почнала воена операција за преземање на западен Мосул од милитантите од Исламска држава.„Објавуваме почеток на...

Борци на ИД превезуваат експлозив кон Палмира, предупреди Русија

Борци на џихадистичката група „Исламска држава” превезуваат експлозив кон Палмира, со цел да нанесат максимална штета на архитектонските споменици пред да се повлечат од...

Турската полиција приведе 400 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Турската полиција приведе околу 400 лица поради сомневање за постоењето на врски кон „Исламска држава“. Приведени се странски лица кои што планирале да извршат...

Петте митови за Исламската држава и американската војска

Да, не е пропаганда – реална вистина е дека околу 50.000 вооружени верски фанатици во Сирија и Ирак создаваат територија под нивна контрола и...

Популарно