15 C
Скопје
петок, јули 10, 2020
Tags Христијани

Ознака: Христијани

Големи грешки на верниците кои постат: Намирници кои не се посни,...

Познато е дека постот не е само строго воздржување од храна, туку и од лоши мисли и дела, но многу верници не сакат да...

Иконите во домот треба да ги поставите на овие места

Во ходникот – закачете ја иконата наспроти влезната врата бидејќи ги благословува тие што влегуваат и тие што излегуваат од домот. На источниот ѕид – свештеникот ќе...

Го менува датумот, но не и денот: Еве зошто Велигден секогаш...

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април,...

ЧЕСТИТ БОЖИЌ – Празник на радоста и надежта

Божиќ спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото...

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети...

ПРАВОСЛАВИЕ: Вера со љубов, тоа е верата на христијаните

Оние што Го љубат, вистински веруваат во Бога – тие се вистински христијани не само по име, туку и на дело и со живот,...

Денеска е Свети Јован Крстител – именден прославуваат Јовановци

Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление. Тоа е затоа што неговата главна служба,...

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК: Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во...

Денеска се празнува Свети Никола – вечен заштитник на сиромашните и...

Православните верници денеска го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да...

Популарно