29 C
Скопје
сабота, јули 4, 2020
Tags Хашим Тачи

Ознака: Хашим Тачи

Мико му посака на Ахмети да му се придружи на Хашим...

Поранешниот почесен конзул на Македонија во САД, Џејсон, Мико, кој не ја крие својата аверзија кон лидерот на ДУИ, Али Ахмети, посакува некогашниот водач...

Макрон ненадејно ги повика Вучиќ и Тачи на состанок

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, по отворањето на Мировниот форум, ненадејно ги повика српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи на состанок,...

Заев доби логично прашање: На вистинскиот Тачи ли му се извинивте?

Премиерот Зоран Заев вели оти е сигурен дека разговарал со вистинскиот Хашим Тачи за да му ја објасни содржината на разговорот со руските комичари...

Заев му се извини на Тачи што им кажал на руските...

Премиерот Зоран Заев остварил телефонски разговор со косовскиот претседател Хашим Тачи во врска со разговорот со руските комичари, во кој заев Заев мислејќи дека...

Ѓуриќ: Тачи отвора нови кризни жаришта – идејата за Голема Албанија...

Отворањето нови кризни жаришта не може да му помогне на Тачи, ниту пак на граѓаните на Косово и Метохија, изјави директорот на српската Канцеларија...

Тачи ќе прави Голема Албанија: Сонот за обединување со Косово ќе...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ја повтори неговата заложба за присоединување кон Косово на Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско албанско...

Тачи до Брисел: Ако продолжите, ќе се обединиме со Албанија, но...

Доколку ЕУ продолжи со изолацијата на Косово, ќе биде разгледана можноста за институционални активности или референдум за обединување со Албанија, изјави косовскиот претседател Хашим...

Тачи најавува дестабилизација на регионот: Албанија ќе се обедини со Косово,...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека во блиска иднина, Косово и Албанија ќе живеат заедно во една земја. Оваа невообичаена изјава за еден шеф на...

Тачи: Стоката од Србија влегува во Косово

Воведувањето на таксите од 100 отсто на стоки од централна Србија е точна и легитимна одлука на косовските институции, кажа косовскиот претседател Хашим Тачи,...

Тачи: Косово ќе одговори на секоја закана од Србија со војска...

Косовскиот претседател на Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија. – Јас сум врховен...

Популарно