29 C
Скопје
недела, јули 12, 2020
Tags Грција

Ознака: Грција

ГАЛЕРИЈА: Апокалиптични фотографии од поплавите во Грција

Пет лица загинаа, а четири се исчезнати во поплавите во градовите во близина на Атина кои ги предизвикаа поројните дождови што ја зафатија областа...

Вицепремиерот Османи во Атина, се договара ново име на државата

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи наредната недела најверојатно ќе ја посети Атина, каде што ќе разговара со високи претставници на грчките власти, јави...

ВИДЕО: Хрватска ја наполни мрежата на Грција

Репрезентацијата на Хрватска забележа убедлива победа со 4-1 против Грција со што „коцкестите“ направија голем исчекор кон пласман на Светското фудбалско првенство во Русија...

„Диферњуз“: „Целосно ќе се уништи планот Скопје 2014“со цел Макдонија да...

Под наслов „ПЈРМ на 11-12 јули 2018 влегува во НАТО, прашањето за името во рацете на Коѕиас и Сириза“, грчкиот портал „диферњуз“ објавува текст...

Коѕијас: Името ќе го решиме во 2018, во спротивно ќе има...

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас за грчкиот весник „Катимерини” изјави дека Владата има намера да го реши спорот со името со Македонија. Тој...

Коѕијас: Македонија е дар од Бога, но избрала погрешен кум

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас изјави дека разликите за името не значат дека Грција е против постоењето на Македонија, но смета дека освен...

Невреме ја зафати Грција

Поројни дождови и силни ветрови предизвикаа повеќе проблеми низ цела Грција, јавија локалните медиуми. Во градот Патра, на полуостровот Пелопонез, е поплавена болница, и нанесени...

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите за името меѓу...

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за...

Кумуцакос ги потврди „бетонираните“ ставови: За „Македонија“ нема место во ЕУ...

Грчката политика за името за ПЈРМ и перспективите на таа земја во НАТО и ЕУ, се утврдени во 2008 година под едноставната равенка :...

Коѕијас и Димитров го тестираат новото име – Македонија наречена Северна...

Македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров нема никаков проблем со евентуално уривање на спомениците на македонските херои и историски личности, бидејќи како што рече,...

Популарно