21.9 C
Скопје
вторник, септември 17, 2019
Tags Грција

Ознака: Грција

Во Грција апсења во врска со издавање дозволи за престој и...

Полицијата на Атина спроведува масовна операција против криминална банда која издава дозволи за престој и за работа на жени од источна Европа преку лажни...

Коѕиас и Тилерсон разговарале и за Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас вчера во Вашингтон се сретна со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со кого разговарале за повеќе прашања,...

Изненадувачка поддршка за Турција од Грција

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изрази поддршка за Турција за кризата со Холандија, што се создаде откако холандските власти ја протераа од...

„Катимерини“: Заев уверен дека ќе формира влада

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев вчера изјави дека е подготвен да формира Влада во март и да стави крај на двегодишната...

Грците си најдоа уште еден „доказ“ дека не треба да има...

Во секојдневната пропаганда за неприфаќање на зборот Македонија во името на нашата земја, и воопшто непотигнување договор за името, грчките експерти, медиуми и функционери...

МНР: Атина да не измислува закани, туку да го почитува правото

Да не се измислуваат закани, туку да се почитува правото и да се гради партнерство, се наведува во реакцијата на македонското Министерство за надворешни...

Ципрас: За решавање на спорот за името неопходна е желба од...

Предуслов за надминување на спорот меѓу Грција и Македонија околу името е да има желба на двете страни да се најде решение, изјави грчкиот премиер...

НЕМА ОДЕЊЕ ВО ГРЦИЈА: Грчките земјоделци го блокираа граничниот премин Евзони

Сообраќајот на граничниот премин Евзони, на македонско-грчката граница од попладнево не функционира во двата правца и за патнички и за моторни возила. Како што извесуваат...

Грчки медиуми: Шамар од Малта

Грчките медиуми се уште пишуваат за воспоставувањето дипломатски односи меѓу Малта и нашата земја, при тоа истакнувајќи дека Малта, неколку дена откако го презеде...

ВИДЕО: Една жртва во експлозија во Атина

Една жена загина, а пет други лица се повредени претпладнево при експлозија по која избувнал пожар во ресторан за брза храна на плоштадот Викторија...

Популарно