5.7 C
Скопје
вторник, декември 10, 2019
Tags Грција

Ознака: Грција

Дендиас: Заев ги користи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа

Господинот Заев уште еднаш ги искористи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во однос...

Мицкоски: Преспанскиот договор е лош и овозможи грчката страна да стекне...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за во интервју за „Политика“ вели дека во односот во регионот со Србија и Бугарија пред се очекува искреност,...

„Етнос“: Да не се драматизира ситуацијата, бидејќи можно е и грчко...

Да не се драматизира ситуацијата, европската перспектива и понатаму е на маса, Скопје да продолжи со реформите и да се почитува Договорот од Преспа...

Катругалос: Мицотакис ги ослаби аргументите на Република Македонија за преговори со...

Грчката владата на Мицотакис, прифаќајќи дека кандидатурите на Северна Македонија и Албанија треба заедно да одат напред, ги ослаби јасните аргументи во корист на...

Им го расипаа празничниот викенд на македонските туристи – два земјотреса...

Два земјотреси со јачина од 4,4 и 4,2 степени го погодија денеска грчкиот остров Закинтос, што ги вознемири туристите и локалното население. Епицентарот на првиот...

Ван ден Берг: Кому му требаат непријатели при соседи како Грција...

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг, го коментира уценувањето на регионалните кандидати за Европска унија од нивните соседи и нејзини членки. „Пријателство...

Варвициотис: Преговори само за „Северна“ може да донесат дестабилизација на северната...

Поради присутноста на албанскиот елемент во регионот, разделувањето и почетокот на пристапни преговори со само една земја кандидат, може, наместо да ја продлабочи стабилноста,...

Грција реагира бидејќи Македонија продолжува да го користи зборот „македонски“ производи

Грција се посилно реагира за тоа што во Македонија продолжува да се користи сонцето од Вергина и за користење на зборот „македонски“ кога станува...

Костас А. Караманлис: Ако биде потребно ќе играме на картата на...

Ќе направиме сѐ за да се ублажат последиците од Договорот од Преспа, ќе ги заштитиме трговските ознаки и секако, правилно ќе играме, а ако...

ОМД бара од Грција да отвори дебата за правата на Македонците...

„На македонците во Егејска Македонија им е забрането користењето на зборот македонска при регистрирање на малцинските организации, што претставува флагрантно кршење на правото на...

Популарно