0.4 C
Скопје
сабота, јануари 18, 2020
Tags Грција

Ознака: Грција

„Голема Македонија“ или „Macedonia the GReat“ е називот под кој Грција...

Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани (болдирани) букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина,...

Воскопулос: Драга Грцијо, ако немаш македонско малцинство, зошто бараш Македонија да...

Нели тоа што Грција бара од Македонија да го промени баш овој член од Уставот, за Македонците во соседните земји, е еден вид признавање...

Грчко МНР: Инсистирањето на Турција да ја извитоперува историјата е несоодветно...

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас изјави дека инсистирањето на Турција да ја извитоперува историјата не е соодветно за една...

Русковска: Притвор за првоосомничената побаравме, затоа што има хотел во Грција

Шефицата на организираниот криминал Вилма Русковска во денешното гостување во 24 Отворено во врска со повикувањето на Ременски во судот и откривањето на суми...

Дендиас: Заев ги користи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа

Господинот Заев уште еднаш ги искористи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во однос...

Мицкоски: Преспанскиот договор е лош и овозможи грчката страна да стекне...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за во интервју за „Политика“ вели дека во односот во регионот со Србија и Бугарија пред се очекува искреност,...

„Етнос“: Да не се драматизира ситуацијата, бидејќи можно е и грчко...

Да не се драматизира ситуацијата, европската перспектива и понатаму е на маса, Скопје да продолжи со реформите и да се почитува Договорот од Преспа...

Катругалос: Мицотакис ги ослаби аргументите на Република Македонија за преговори со...

Грчката владата на Мицотакис, прифаќајќи дека кандидатурите на Северна Македонија и Албанија треба заедно да одат напред, ги ослаби јасните аргументи во корист на...

Им го расипаа празничниот викенд на македонските туристи – два земјотреса...

Два земјотреси со јачина од 4,4 и 4,2 степени го погодија денеска грчкиот остров Закинтос, што ги вознемири туристите и локалното население. Епицентарот на првиот...

Ван ден Берг: Кому му требаат непријатели при соседи како Грција...

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг, го коментира уценувањето на регионалните кандидати за Европска унија од нивните соседи и нејзини членки. „Пријателство...

Популарно