-6 C
Скопје
недела, февруари 24, 2019
Tags Грција

Ознака: Грција

Каменос: Нема закана од Скопје – За 20 минути ќе ги...

Поранешниот грчки министер за одбрана Панос Каменос во интервју во средата го напаѓаше Преспанскиот договор, велејќи дека Грција за 20 минути би ја зазела...

Николоски: СДСМ не само што ќе изгубат на избори, туку ќе...

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на...

За Грција уште имаме спор околу името

Прашањето за името на Поранешната Југословенска Република Македонија не е само спор околу историските факти или симболи. Се однесува на однесувањето на земја-членка на...

4 милиони евра за нов граничен премин меѓу (Северна) Македонија и...

Работни групи на техничко ниво од Република (Северна) Македонија и од Република Грција, како и претставници на Делегацијата на Европската Унија, денеска во Скопје...

Еве како известуваа Грчките медиуми за промената на името: Веќе и...

„И официјално, Северна Македонија“„Заев: да живее Северна Македонија“; „Веќе и официјално се роди Северна Македонија“; „Со задоцнување од 24 часа испратена вербалната нота“; „Стапува...

Тодор Петров: ВНАТРЕШНИТЕ КВИСЛИНЗИ ОДРАБОТИЈА ЗА ГРЧКИТЕ ИНТЕРЕСИ

Љубомир Данаилов Фрчкоски е експонент на СДСМ, на власта ... Љубомир Данаилов Фрчкоски за порталот Слободна Европа на 10 февруари 2019 година вели: „Заев...

Кои се следните чекори откако Грција го ратификуваше Протоколот за НАТО?

Oткако грчките пратеници синоќа го ратификуваа Протоколот за НАТО, Грција сега треба да испрати вербална нота до Македонија со која ќе ја информира за...

Грчкиот професор Сфетас: Грчките ученици мислат дека Тито ви го измислил...

Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања ќе ја менува историјата и ќе ги чисти страниците на македонските историски...

ФИЛИП Е МАКЕДОНЧЕ, А ФОТИС ГРКЧЕ: Првиот македонски буквар печатен од...

Многу открива букварот на македонски јазик печатен во Егејска Македонија,од грчките власти. Букварот е печатен за време на граѓанската војна во Грција кога македонските...

Го „решивме“ името, на ред е мусаката!

Само што го решија спорот за името, Грција и Македонија влегоа во нов конфликт за тоа чив специјалитет е мусаката, пишува турски „Хаберлер“. Според...


Популарно