31 C
Скопје
понеделник, јули 6, 2020
Tags град

Ознака: град

Силно невреме во Црна Гора: Пороен дожд и град со големина...

Силно невреме ја зафати Црна Гора, а во Подгорица по вчерашните тропски жештини, температурата за само неколку часа се спушти за десет степени. Во Подгорица...

Попладне не излегувајте од дома – голема промена на времето

Времето претпладне ќе биде адне сончево со умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од...

ВИДЕО: Во Панчево паѓал град со големина на лешник – луѓето...

Со пад на температурите во некои краеви на Србија стигнале обилни врнежи, додека во неколку градови забележани се и врнежи од град. Град со големина...

ДАЛИ Е МОЖНО: За градоначалник си избраа – коза!

Жителите на малиот американски град Феар Хеван во државата Вермонт избраа коза за свој градоначалник. Козата е 3-годишна и има име – Линколн. Во натпреварот...

Град со големина на лешник паѓаше низ градовите во Македонија

Вчера во попладневните часови , Пелагонискиот регион беше зафатен од силно невреме, проследено со обилни врнежи од дожд и град. Засега, нема пријави за штети...

Првиот светски пловечки град може да биде реалност до 2020 година

Идејата за пловечки градови веројатно звучи како научна фантастика, но таа може да стане реалност до 2020 година. Институтот Seasteading, невладина непрофитна организација со седиште...

Ова се новите советници во Град Скопје

Новиот Совет на Град Скопје ќе биде составен од 21 советник од СДСМ, 17 од ВМРО-ДПМНЕ, тројца од ДУИ, двајца од Беса и по...

Кој е најдобриот град за живеење во светот?

Австралискиот град Мелбурн е најдобриот град за живеење во светот, покажува истражувањето на списанието Economist. На второ место се пласира австриската престолнина Виена. Третото...

Почнува „Крушево етно град 2017“

Со формирање Поворка во Домот на културата во Крушево, вечер почнува годинашната манифестација „Крушево етно град“. Официјалното отворање ќе биде на Градскиот плоштад. Манифестацијата ќе трае...

Популарно