18 C
Скопје
среда, јули 8, 2020
Tags Гоце Делчев

Ознака: Гоце Делчев

147 години од раѓањето на македонскиот револуционер и визионер Гоце Делчев

Во Македонија денеска се одбележуваат 147 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како...

На денешен ден: 7 октомври 1946 започнува исполнување на заветот –...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 7 ОКТОМВРИ 1946, ЗАПОЧНУВА ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО МАКЕДОНИЈА ЗАВЕТ 1906 Три години по загинувањето на Гоце, војводите Михаил Чаков и...

ТАЕН СОСТАНОК НА ВОДНО: Зошто Гоце не смеел да биде поголем...

На состанокот во вилата „Водно“,посветен на расчистување со либералите и либерализмот во Македонија, и на кој, меѓудругите, присуствувале Ангел Чемерски, Боро Денков, Димче Беловски,...

БИТКАТА КАЈ БАНИЦА: Турски документи за последната битка на Гоце Делчев!

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев, роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, а починува на 4 мај 1903 година во Баница. Делчев е македонски револуционер...

Историска фотографија: Ќосето суди на предавник кој го предал Гоце Делчев

Историската фотографија која ја објави порталот Курир покажува како Андон Ќосето присуствува на судење на осомничен за предавство на војводата Гоце Делчев, чиј близок соработник...

Мицкоски: Дали може да има друго место за еден Македонец, освен...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска со порака по повод 146 години од раѓањето на Гоце Делчев: „…Дали може да има друго место за еден...

ВЕЧНА ТИ СЛАВА ВОЈВОДО: 146 години од раѓањето на македонскиот револуционер...

Роден е на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената...

Бурниот љубовен живот на Гоце Делчев – писмо од неговата тајна...

Гоце Делчев е веројатно еден од најславените револуционери во Македонија, човек кој својот живот целосно го посветил на создавање на македонската држава. Гоце бил...

Сто и четиринаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Во Македонија денеска се одбележуваат 114 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турска војска...

Продолжуваат инвестициите во студентскиот дом Гоце Делчев

Министерството за образование и наука продолжува со инвестициите за темелна реконструкција на најголемиот студентски дом  “Гоце Делчев“ во Скопје. Со етапната реконструкција на овој капитален...

Популарно