15 C
Скопје
петок, мај 29, 2020
Tags Гоце Делчев

Ознака: Гоце Делчев

Заев го откри планот по избори – го „таксал Гоце“: И...

Зоран Заев најавува дека доколку победи на предвремените парламентарни избори во целост ќе го реализира Договорот со Бугарија. Ова го истакна Заев во своето...

Дали Маричиќ призна дека по избори Гоце Делчев ќе стане Бугарин?

Техничкиот преговарач на Македонија со ЕУ, Бојан Маричиќ во своето гостување во „Отворено Студио“ на Телевизија 24 посочи дека некои на историски настани ќе...

Никола Груевски: Гоце Делчев, Балканските пропаганди во Македонија (прв дел)

Гоце Делчев. Балканските пропаганди во Македонија. (прв дел) 1. На денешен ден, 4-ти мај 1903 година убиен е Гоце Делчев, еден од најголемите македонски револуционери...

СВЕДОШТВА: Гоце сметал дека е предаден од Софија, лондонски Тајмс пишува...

Според сведоштвото од 1934 година на Стар Илинденец (псевдоним) откриено своевремено од д-р Михајло Миновски, Гоце Делчев, непосредно пред да започне битката во Баница...

Јани Бојаџи објави расказ од дедо му за тоа кој бил...

Моето потекло е Кукушко! Од дедо и од прадедо. Од кога знаеме за себе. Јас сум прворедено дете надвор од Кукуш. Таква ми била...

Мицкоски: Името Гоце Делчев е Македонија, за него нема преговарање (ВИДЕО)

Недозволиво е да се преговара за Гоце Делчев, бидејќи тоа е Македонија, рече во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа...

Ѓоргиев: Гоце Делчев гине за Македонија и од тој аспект не...

Политиката на Гоце Делчев е за Македонија и таа да биде ослободена и тој политички идентитет на Гоце Делчев е силен и ги надминува...

Маричиќ: Гоце Делчев е и важен бугарски јунак, греота е да...

Во интервјуто за РСЕ, Бојан Маричиќ, т.н. координатор за европски прашања во Владата, меѓу другото, на прашањето дали со новата методологија на пример се...

Колумна на Стефан Влахов-Мицов: Гоце Делчев – Македонецот на кој сакаат...

Во своето Евангелие Матеј повикува: „СВЕТОТ НЕ ДАВАЈТЕ ИМ ГО НА КУЧИЊАТА, И НЕ ФРЛАЈТЕ СИ ГИ БИСЕРИТЕ ПРЕД СВИЊИТЕ, ЗА ДА НЕ ГИ...

ВИДЕО: Народот против предавствата и „Северна“ – Исвиркани делегациите на претседателот...

Почитувачи на делото на идеологот, организатор и водач македонското револуционерно движење, Гоце Делчев денеска во знак на протест ги исвиркаа делегациите на Владата и...

Популарно