26 C
Скопје
недела, август 9, 2020
Tags Европски парламент

Ознака: Европски парламент

Љубомир Цуцуловски: ФРАНЦИЈА НЕ РЕКЛА НЕ…

Новоизбраниот претседател на Европскиот парламент, почитуваниот Давид Сасоли, убаво објасни дека Франција не рекла не за почетокот на разговорите за влез во ЕУ, туку...

Заев по средбата со Сасоли: Нашето членство во ЕУ е незаменливо

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска го прими во посета Претседателот на Европскиот Парламент Давид – Мариа Сасоли, кој во нашата земја е на...

(ВИДЕО) Интервју на „Лидер“ со Андреј Ковачев: Никој не сака да...

Андреј Ковачев е еден од највлијателните политичари во соседна Бугарија. Тој е пратеник на владејачката ГЕРБ во Европскиот Парламент и во исто време е...

Македонец од Словенија во трката за Европски парламент!

Андреј Дочински, Словенец со македонско потекло или Македонец од Словенија, сеедно, е меѓу кандидатите од поранешната југословенска република за член на Европски парламент од...

Македонија ќе ги изгуби парите од фондовите на ЕУ ако не...

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент побара претпристапните фондови, ИПА 3, да можат да бидат суспендирани ако не се почитува владеењето на правото...

Европскиот парламент го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

Европскиот парламент усвои резолуција со која го признава Хуан Гуаидо како легитимен привремен претседател на Венецуела, јави дописничката на МИА од Брисел. Резолуцијата е поднесена...

Ковач: ЕП го пика носот таму каде што не му е...

„Постапката за политички азил на Груевски не е политичка, туку правна работа. Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара Унгарија да го екстрадира екс...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија со условена препорака за...

Европскиот парламент, со огромно мнозинство ја усвои резолуцијата на известувачот Иво Вајел за препорака за почеток на преговорите со Македонија, во јуни наредната година,...

Европскиот парламент го бојкотирше Зоран Заев, празни клупи на неговото обраќање

Вчера премиерот Зоран Заев и одредени медиуми се обидеа како историски момент да го презентираат говорот на премиерот Зоран Заев, кој зборуваше на македонски...

Заев пред ЕП: Вербата во европската иднина е мотивот за договорите...

Премиерот Зоран Заев во обраќање пред пратениците во Европскиот Парламент истакна дека Македонија е исправена пред одлука што не е лесна, но се работи...

Популарно