18 C
Скопје
среда, април 8, 2020
Tags EU

Ознака: EU

Во последните десет години скоро 75.000 Македонци зеле државјанство од некоја...

Во изминатите десет години вкупно 74.946 македонски граѓани зеле државјанство во некоја од земјите во Европа. Според статистичките податоци од Еврустат, најмногу државјанства се...

Колумна на Џејсон Мико: Македонија, НАТО и ЕУ

„Ги исполнивме соништата на генерациите“, „богатата северномакедонска историја…“ Првата изјава, „ги исполнивме соништата на генерациите“ е од соопштението на Владата на Оливер Спасовски/Зоран Заев од...

Салвини со жестоки критики кон ЕУ: Tоа воопшто не е „Унија“...

Лидерот на најпопуларната италијанска политичка партија Лига и поранешен потпретседател на Владата Матео Салвини ја критикуваше ЕУ поради тоа што одолговлекува со донесувањето мерки...

Цветанова до Димитров: Нашите родители немаа исти цели и идеали со...

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова реплицира на објавата на социјалните мрежи од министерот за надворешни работи Никола Димитров за заокружувањето на членството во...

Зеколи: Друже Заев, кажи ни кога е датумот за да ти...

Сакам да бидам меѓу првите кои ќе му честитаат на Заев за почетокот на преговори со ЕУ, вели политичкиот аналитичар и поранешен абасадор Арсим...

Каракамишева: Почеток на преговори е само отклучување на вратата, но не...

Она кога во услови на целосна неснајденост со последиците од пандемијата и тотален колапс на ЕУ системот се фаќаш за сламката-почеток на преговори со...

УТЕШНА НАГРАДА ОД ЕУ: Македонија доби датум без датум

Еврокомесарот за проширување на Унијата Оливер Вархеји преку Твитер соопшти дека земјите членки постигнале политичка согласност отворање преговори со Македонија и со Албанија. Од се...

Колумна на Страшо Ангеловски: Како малиот и невидлив „непријател“ ги кутна...

Вечната опсесија на големите и моќните за освојување на светот е позната уште од дамнина. Заради непостоењето на совршени технолошки средства за остварување на...

„Солирноста“ на ЕУ кон „Северна“: Забрането е да се извезува медицинска...

Европската Комисија (ЕК) денеска информираше за амандманите на регулативата за авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ кон трети земји, со кои...

Курц: Гледаме дека во Европа нема солидарност кога заканата станува сериозна...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека последиците од коронавирусот ќе се чувствуваат многу месеци и по борбата со пандемијата и дека светот ќе изгледа...

Популарно