-6 C
Скопје
недела, февруари 24, 2019
Tags EU

Ознака: EU

ЕУ го осуди инцидентот во Шутка: Да се спроведе истрага, а...

Делегацијата на ЕУ остро го осуди инцидентот што се случи вчера во затворот во Шуто Оризари во кој физички беа нападнати екс-министрите Миле Јанакиески...

Заев повторно се обрука: Норвешка ќе не поддржувала за ЕУ, а...

Премиерот Зоран Заев се обрука откако на Твитер напиша дека Норвешка ќе дадела поддршка за членство на Северна Македонија во ЕУ. Тоа би било добра...

Сорос: ЕУ ќе се распадне како Советскиот Сојуз

Доколку ЕУ не се разбуди и не ги препознае внатрешните и надворешните закани, ќе заврши како Советскиот Сојуз, изјави милијардерот Џорџ Сорос, алудирајќи на...

СДСМ: Влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ е историскиот успех

За ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ било обесчестување и обезличување на државата, стои во соопштението на владејачката СДСМ. Соопштението...

Мицотакис се заканува со вето на преговорите на Македонија со ЕУ

Ќе го искористам секое правно и дипломатско средство за да ги ублажам негативните последици од Преспа, ќе го искористам правото на вето во отворањата...

НОВ БИСЕР НА ЗАЕВ: Според него Велика Британија го отстапи на...

Денеска Зоран Заев оствари официјална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц при што премиерот изјави дека Велика Британија на Македонија и го отстапила своето...

Европските социјалдемократи бараат старт на преговори со Македонија во јуни

Европските социјалдемократи се првата европска политичка партија што се огласи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Грција. Шефот на социјалдемократите во Европскиот Парламент, Удо Булман...

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето...

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа,...

„Тајм“: Заев и Ципрас го туркаат Преспанскиот договор со стап, ЕУ...

ДОПОЛНИТЕЛНО ЗАСИЛУВАЊЕ НА ЕТНИЧКИТЕ ТЕНЗИИ ВО МАКЕДОНИЈА И ВО РЕГИОНОТ ЕУ можеби имала благородна намера кога притисна да се стави крај на спорот, но во...

Грабер: Политиката и историјата се две различни толкувања на одредени состојби

Координаторот на македонскиот комитетот, Виктор Габер, кој заедно со грчкиот, согласно Преспанскиот договор, треба да направи ревизија на учебниците за РСЕ вели дека антиката...


Популарно