15 C
Скопје
петок, јули 10, 2020
Tags Двојазичност

Ознака: Двојазичност

Заев за двојазичноста: Со Законот за употреба на јазиците никој не...

Гостивар е изворот на концептот едно општество за сите и тој негов дух го потврдуваме низ целата држава, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев...

Прв двојазичен прес на СДСМ и Беса: Најмногу мандати очекуваме во...

Генералните секретари на новата коалиција СДСМ и Беса попладнево ја одржаа првата  прес-конференција на македонски и на албанска јазик. Љупчо Николовски и Аријанит Хоџа, рекоа...

Ќулавкова: Целта на Албанците е јазична и административна окупација на цела...

Реплицирајќи ѝ на професорката Симона Груевска-Маџоска на Твитер, академик Катица Ќулавкова нагласува дека целта на двојазичноста во Македонија не е албанскиот јазик да биде...

Заев лаже(ше) на ангро: Кој бе тоа ќе спроведе двојазичност? Ете...

„Кој бе тоа ќе спроведе во Радовиш, во Струмица, во Прилеп во Кавадарци двојазичност. Глупости невидени до каде забегаа. Зборува дали лекарот ќе направил...

Груби горд на Охридскиот и Преспанскиот договор, како и на двојазичноста:...

Остваруваме законска обврска да се спроведе техничка влада.  Граѓаните знаат дека до овој момент се дојде по средбата на Советот на ЕУ и токму...

Милошоски: Заев во три дена има три различни изјави за забелешките...

По однос на изјавите на премиерот Заев малку е што во три дена има три различни изјави. Се случувало и по повеќе односно во...

Алтернатива, Беса и Алијанса за Албанците бараат уставни промени за албанскиот...

По заклучоците на Венецијанската комисија реагираа албанските политички партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и Алтернатива. Тие имаат единствен став, односно дека Албанците не се...

Ќулавкова: Наметнувањето на албанскиот како државен јазик е хибриден напад на...

Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи го извештајот...

Неколку битни точки од извештајот на Венецијанската комисија за Законот за...

И покрај притисоците на Владата истите да не бидат наведени во овој формат, клучните забелешки што Венецијанската комисија на вчерашната пленарна сесија и официјално ги усвои...

Османи: Двојазичноста на банкнотите и воените униформи е здрава за нашата...

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, кој денеска треба да го брани контроверзниот Закон за јазици пред Венецијанската комисија, која попладнево треба да го разгледа...

Популарно