2.4 C
Скопје
недела, јануари 19, 2020
Tags Двојазичност

Ознака: Двојазичност

Груби горд на Охридскиот и Преспанскиот договор, како и на двојазичноста:...

Остваруваме законска обврска да се спроведе техничка влада.  Граѓаните знаат дека до овој момент се дојде по средбата на Советот на ЕУ и токму...

Милошоски: Заев во три дена има три различни изјави за забелешките...

По однос на изјавите на премиерот Заев малку е што во три дена има три различни изјави. Се случувало и по повеќе односно во...

Алтернатива, Беса и Алијанса за Албанците бараат уставни промени за албанскиот...

По заклучоците на Венецијанската комисија реагираа албанските политички партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и Алтернатива. Тие имаат единствен став, односно дека Албанците не се...

Ќулавкова: Наметнувањето на албанскиот како државен јазик е хибриден напад на...

Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи го извештајот...

Неколку битни точки од извештајот на Венецијанската комисија за Законот за...

И покрај притисоците на Владата истите да не бидат наведени во овој формат, клучните забелешки што Венецијанската комисија на вчерашната пленарна сесија и официјално ги усвои...

Османи: Двојазичноста на банкнотите и воените униформи е здрава за нашата...

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, кој денеска треба да го брани контроверзниот Закон за јазици пред Венецијанската комисија, која попладнево треба да го разгледа...

Левица доби одговор од Уставен: Се стега обрачот околу противуставниот Закон...

„Политичката партија Левица, како иницијатор за оценување на уставноста на т.н. Закон за двојазичност, доби повратен одговор од Уставниот суд на РМ дека предметот...

Трите хероини „националистки“ кои беа две години пред Венецијанската комисија

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија, пишува порталот Експрес.мк Професорките...

Гајсер за Алфа: Имам уште документи за законот за јазици, еден...

Ла Верита – весникот кој прв ги објави снимките кои ја урнисаа специјалната обвинителка, сега со нова бомба. Во денешниот текст со наслов “Заев...

„Ла Верита“: Заев сакаше да го замени македонскиот јазик, Европа го...

Италијанскиот весник „Ла Верита“, кој ги објави бомбите за власта, излезе со анализа за владеењето на Зоран Заев. Како што пишува весникот, последниот удар на...

Популарно