23 C
Скопје
сабота, јуни 6, 2020
Tags домати

Ознака: домати

Направете си сок од домати, еве за што ќе ви помогне!

Доматот е многу застапен на нашите трпези. Но, дали знаете дека тој помага во намалувањето на крвниот притисок? Според новото истражување, една чаша сок од...

Ван ден Берг се пожали – Сè уште ги чекам доматите...

Холандскиот аналитичар, експерт за Балканот и директор на БИП, Ханс ван ден Берг, му се жали на Никола Димитров дека абер нема од доматите...

Доматите како превенција од мозочен удар

Исхраната богата со домати може да резултира со смалувањето на ризикот за мозочен удар, тврдат научниците од Финска од универзитетот во Кјопиј. Нивните сознанија се...

Шпагети со ќофтиња и доматен сос

Состојки: - 400 гр. шпагети - 1/2 кг. мелено месо - 1 кромид - магдонос - 1 јајце - 1/2 лажиче ким - 1/2 лажиче црн бибер - сол - 800 гр. домати -...

Свинско месо со сос од домати и босилек

Состојки: - 600 гр. свинска плешка - 300 гр. доматно пире - 1 чаша сок од домати - 1 лажица брашно - 2 лажици масло - 1/2 лажиче црн бибер -...

5 интересни факти за доматите

Знаете ли дека доматите потекнуваат од Централна и Јужна Америка - од Мексико до Перу? Дека од ботаничка гледна точка тоа не е зеленчук...

Со домати до убава кожа!

Доматите по потекло се од Централна, Јужна и од јужните краеви на Северна Америка - од Мексико до Перу. За прв пат ги опишал...

Популарно