25 C
Скопје
четврток, јули 9, 2020
Tags Договор од Преспа

Ознака: Договор од Преспа

Во Грција подигнат споменик: „Македонци од Драма го кинат Договорот од...

На двегодишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа во Грција се подигна споменик против овој договор. Во ова село на 17 јуни 2018 грчките граѓани...

Идентитетот бетониран од Заев: Во Лерин се бара секретарка што знае...

Се бара девојка што знае англиски и „славоскојански јазик“. Ова е огласот за секретарка кој деновиве се појави во Лерин, Грција. Половата дискриминација е една...

Димитров бара од Спасовски да ја разреши Мизрахи бидејќи ја тргнала...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска на прес конференција реагираше на, како што рече, грубото прекршување на Договорот од Преспа Може на техничката министерка...

Ципрас: Договорот од Преспа беше една од причините што ги изгубивме...

Кога решавав за Договорот од Преспа некои се прашуваа луд ли е овој, зошто го прави тоа, ќе ги загуби изборите, но донесов одлука...

Пресврт: Неа Демократија сака да се ослободи од Договорот од Преспа...

Политичкото прашање е како ќе се ослободиме од Договорот од Преспа, без да ја платиме цената, порача поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото...

Дендиас: Заев ги користи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа

Господинот Заев уште еднаш ги искористи проблемите што ги содржи Договорот од Преспа, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во однос...

Мицкоски: Преспанскиот договор е лош и овозможи грчката страна да стекне...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за во интервју за „Политика“ вели дека во односот во регионот со Србија и Бугарија пред се очекува искреност,...

Само Заев остана да ја брани „Северна“ за по дома

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Договорот од Преспа кој се однесува за внатрешна употреба на новото име ќе биде ставен на „чекање“,...

Караманлис: Потписот на Преспанскиот договор не дава автоматски билет за ЕУ!

Во однос на Северна Македонија никој не треба да си замислува дека со потпишувањето на Договорот од Преспа автоматски се добива и билет за...

Коѕијас: Владата го поткопува Договорот од Преспа

Владата го поткопува Договорот од Преспа, а потоа како изговор се повикува на негативните резултати од сопственото поткопување, коментира поранешниот шеф на грчката дипломатија...

Популарно