23 C
Скопје
среда, јули 8, 2020
Tags ДИК

Ознака: ДИК

Тераа кампања за време на вондредна состојба: Левица ги пријави СДСМ...

Денес, политичката партија Левица – како потврден учесник во изборниот процес и подносител на листи на кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни Избори...

Јанушев: Мора да се запазат роковите кои им се потребни на...

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев смета дека треба да се запазат роковите кои што му се потребни да ДИК за организирање на избори,...

Дерковски: ДИК мора да има оптимално најмалку 50 денови за да...

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски во Телевизија Алфа вечерва, а во врска со изборите, ја објасни временската рамка за завршување на дејствијата...

Божиновски: Небезбедни избори, наместо нов функционален парламент ќе донесат политичка криза

Според политичкиот аналитичар Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И...

Дерковски: На ДИК и требаат околу 60 дена за организирање на...

Претседателот на Државната изборната комисија, Оливер Дерковски во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за изборниот процес односно колку денови и се потребни на...

Дерковски: ДИК е подготвена за избори, но прво треба да се...

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски вели дека Комисијата е подготвена да организира избори кога ќе биде потребно, но претходно, потенцира, треба да...

ДИК чека официјална одлука: Деркоски ги потсетува надлежните да не заборават...

Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука која што ќе не упати како да постапуваме понатаму. Се дотогаш ДИК ќе си ја извршува...

ДИК го утврди редоследот – Еве како ќе изгледа гласачкото ливче

Државната изборна комисија на денешната 65-та седница на јавна ждрепка го утврди редоследот на кандидатските листи на гласачкото ливче за избор на пратеници во...

Пак го сменија ставот: СДСМ од ДИК прво барал одложување на...

Дали за владејачката СДСМ одржувањето на изборите е поважно од здравјето на граѓаните? Членовите во Државната изборна комисија кои доаѓаат од власта, утринава побараа...

Истече рокот за собирање потписи за независните листи, ниту еден не...

На полноќ истече рокот за собирање потписи за независните листи и според податоците од Државната изборна комисија на претстојните парламентарни избори ќе нема ниту...

Популарно