18 C
Скопје
вторник, јули 17, 2018
Tags Џејсон Мико

Ознака: Џејсон Мико

Џејсон Мико: Две години, десет години… уште колку до приемот на...

На што и да се надевате, во животот нема гаранции. Ова особено важи за приемот на Македонија во НАТО и ЕУ. Да го тргнеме настрана...

Колумна на Џејсон Мико: Ќе се менуваат имињата на најмалку 3.500...

Еве еден интересно интервју со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, за „Добро утро Грција“ од 19 јуни 2018 година, два дена по потпишувањето на...

Колумна на Џејсон Мико: „Од Република Северна Македонија“ не е придавка,...

Како прво, честитки, уште еднаш, за македонскиот претседател Иванов, кој реши да не го потпишува договорот постигнат меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас. Иванов...

Колумна на Џејсон Мико: Претседателот Иванов е во право (и други...

Браво за претседателот Ѓорге Иванов! Тој го кажа тоа што требаше да се  каже, кога на Македонија и на светот им порача дека неговата...

Џејсон Мико: Долгорочна опасност за Македонија – Да заборавите кои сте!

Таканаречените „преговори за името“ се на пауза (следните преговори меѓу министрите за надворешни работи се планирани на 3 и 4 мај, а двајцата министри...

Колумна на Џејсон Мико: „Малата држава“ која „се уште не го...

Преговарачкиот тим на македонската Влада по се изгледа ќе биде издриблан од страна на своите грчки соперници: но, повеќе за тоа подолу во текстот....

Порака од елитите: Вие Македонците сте проблем и затоа бидете љубезни...

Ова е пораката што многумина од елитите во македонската Влада, македонскиот невладин сектор, западните амбасади во Македонија, тинк тенковите, академските институции во ЕУ и...

Џејсон Мико награден со највисоко семакедонско признание – почесната титула Македонски...

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење за одлуката на Владата на Република Македонија за разрешување на Џејсон Мико од почесен конзул на Македонија во...

Колумна на Џејсон Мико: За уставите и латинските изрази

Македонскиот премиер Зоран Заев неодамна, во интервју за Еуроњуз, даде неколку навистина изненадувачки изјави. За почеток, тој рече дека „нема потреба“ да се менува македонскиот...

Реваншизам и преку океанот: Владата ќе го разреши Џејсон Мико од...

На предлог на Министерството за надворешни работи, се очекува Владата да го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул на Македонија во Тусон, Аризона,...

Популарно